Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan Yunuseli Havaalanı’nın yeniden hava ulaşımına açılması için Büyükşehir Belediyesi’nin 6 yıldır verdiği mücadele meyvesini verdi.

Yunuseli Havaalanı 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren uçuşlara açılırken, Bursa Gemlik – İstanbul Haliç seferleri artık Yunuseli’den yapılacak. İlk etapta Bursa – İstanbul seferlerinin yapılacağı Yunuseli Havaalanı kısa sürede yapılacak çalışmalarla hem farklı destinasyonlara yönelik seferler hem de uçuş ve havacılık eğitimleriyle eskisinden daha aktif kullanılır hale gelecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bir taraftan Yenişehir Havaalanı’nın daha aktif kullanılmasına yönelik destek vermeyi sürdürürken, diğer taraftan Yunuseli Havaalanı’nın da devreye alınmasıyla birlikte Bursa’nın aktif çalışan iki havaalanına birden sahip olacağını söyledi.

Bursa’nın havacılık sektöründe de söz sahibi bir kent olması hedefiyle Bilim Teknoloji Merkezi bünyesinde havacılık ve uzay bölümü kurulması, üniversitede havacılıkla ilgili bir bölüm açılması ve yerli uçak üretimi konusunda yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 6 yıldır sürdürdüğü Yunuseli Havaalanı’nın yeniden uçuşlara açılması çalışmalarında sona geldi. Yunuseli Havaalanı’nın hava ulaşımına açılması için önceki yıllarda imzalanan protokollerin çeşitli nedenlerle askıya alınmasına rağmen süreci ısrarla takip eden Büyükşehir Belediyesi, son olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gelen onayın ardından 1 Şubat’ta Yunuseli Havaalanı’ndan uçuşları başlatma kararı aldı. Böylelikle Yenişehir Havaalanı’nın açılmasının ardından 2001 yılında kapatılan ve bugüne kadar atıl halde duran Yenişehir Havaalanı yeniden aktif olarak kullanılmaya başlayacak. Gemlik – Haliç arasında sefer yapan ve karaya da inme özelliği bulunan Burulaş’a ait uçaklar, 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren Yunuseli Havaalanı’ndan kalkıp, Haliç’e inecek.

Son Hazırlıklar Yapılıyor
Gemlik – Haliç arasında sefer yapan uçaklardan biri Yunuseli Havaalanı’ndaki yerini şimdiden alırken, alandaki son hazırlıklar da hummalı bir şekilde sürüyor. Büyükşehir ekipleri tarafından yapılan yolcu bekleme salonu ve hangar inşaatı tamamlanma aşamasına gelirken, BUSKİ ekipleri de gerekli altyapı çalışmalarını tamamladı. Bursa’nın 16 yıllık özleminin artık giderileceğini ve hayal olarak görülen bir konuyu daha gerçeğe dönüştürdüklerini diye getiren Başkan Altepe, “20 yıl öncesine kadar aktif olarak kullanılan Yunuseli Havaalanı’nda seferler başlıyor. Çok yakında uçuş eğitimleri ve farklı bölgelerle uçuşlarla bu bölge önemli bir havacılık merkezi haline gelecek. Bursa İstanbul´un yanı sıra Ege ve Akdeniz´e de yaz sezonunda uçuşlarımız olacak. 4 tane deniz uçağımız var. Bunların karaya da inmesi için gerekli aparatlar monte edildi. İstanbul´da 3.havalimanının bitmesiyle buraya da uçuşlar tarifeli olarak başlayabilir. Ancak farklı Anadolu şehirlerine Yunuseli´nden 25 – 30 kişilik uçaklarla seferleri hızlandırmayı planlıyoruz” dedi.

Yoğun İlgi
Bu arada Yunuseli Havaalanı’nın aktif olarak uçuşlara açılacak olması, havacılık camiasının bu bölgeye olan ilgisini de artırdı. Kullanım hakları Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen ve Burulaş tarafından işletilecek olan Yunuseli Havaalanı’ndan yararlanmak için 20’nin üzerinde kurum ve kuruluş Burulaş’a başvuru yaptı. Bakım ünitesi kurmak, uçuş okulu açmak, hangar ve pisti kullanmak gibi taleplerde bulunan bu kurumların başvuruları Burulaş tarafından değerlendiriliyor.

Yunuseli – Haliç arasında hafta içi her gün karşılıklı iki sefer olarak yapılacak yolculuk 25 dakika sürecek. Uçak kalkış saatleri Yunuseli’den 08.45 ve 14.45, Haliç’ten de 09.45 ve 15.45 olacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.