Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkPetrol fiyatları artarken, ABD Doları'nın da güçlenmesi havayolu şirketlerini nasıl etkiledi?

Petrol fiyatları artarken, ABD Doları’nın da güçlenmesi havayolu şirketlerini nasıl etkiledi?

Bütün dünyada petrol fiyatları artarken, aynı zamanda ABD dolarının da güçlenmesi Covid-19 salgınında büyük darbe alan küresel havayolu şirketleri için sektör temsilcilerine göre “fırtına” etkisi yaratıyor.

Katar’ın başkenti Doha’da 19-21 Haziran’da düzenlenen Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği yıllık olağan toplantısında Covid-19 salgınının sektöre verdiği yaraların nasıl sarılacağı görüşülürken, artan petrol fiyatları ve aynı anda ABD’de dolarının da güçlenmesinin yarattığı ilave sorunlar masaya yatırıldı.

Toplantıya katılan uzmanlara göre küresel ekonomide geçmişte petrol fiyatları artarken, ABD doları değer kaybediyor, ABD doları güçlendiğinde ise petrol fiyatları düşüyordu.

Bu durum, diğer para birimlerinde faaliyet gösteren havayolları üzerindeki mali etkinin bir anlamda eşitlenmesine katkı sağlıyordu.

Bu kez her ikisinin de yukarı doğru ivme kazanmasının havacılık taşımacılık sektörüne salgın sonrası ilave bir darbe niteliği taşıdığı bütün katılımcılar tarafından benimsenen bir görüş oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından bu korelasyon tamamen yıkılırken, petrol fiyatlarının artışıyla birlikte petrol üreticisi ABD dolarının, enflasyonu denetlemek için faiz oranındaki artışla yükselmesi bütün dengeleri bir anlamda altüst etti.

Bunun dışında enflasyonist baskıların ve yaşanan personel sıkıntısının salgın sonrası toparlanmaya çalışan sektör üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğu belirtiliyor.

ABD dışındaki havayolları şirketleri, petrol fiyatları, uçak satın alma ve kiralama ücretleri, bakım maliyetleri ve bazen sahip oldukları borç yüzünden ciddi bir risklere sahip.

Bu yüzden söz konusu faktörlerin tümü, dolar güçlendiğinde yerel para birimini de doğal olarak etkiliyor.

Hem petrol fiyatlarını hem de ABD dolarının artmasıyla ilgili olarak Reuters’e konuşan Avustralyalı Qantas Havayolu şirketinin eski baş ekonomisti Tony Webber, “Bu havayolu şirketleri için kesinlikle iyi değil. Bu mükemmel bir fırtına” diyerek görüşlerini dile getirdi.

ABD’deki havayolları şirketlerini çoğunluğunu devletten destek almadığını kaydeden Weber, bu şirketlerin düşük petrol fiyatı ile daha zayıf bir dolar kurunu tercih ettiklerini belirtti.

Weber, bu sayede, şirketlerin yabancı müşterilere euro ve diğer para birimlerinde bilet sattığında daha yüksek bir kur oranından fayda sağladığına işaret etti.

Kore Havayolları yöneticisi Gaeenyl Walter Cho, Korae para birimine karşı ABD dolarının çok güçlendiğini hatırlatarak, “Yakıt almak çok pahalı oldu, her şey pahalı oldu. Bizim önemli miktarda dolar borcumuz var. Ayrıca faiz ödememiz gerekiyor. Faiz düşük ancak bu kur yüzünden maliyetlerimiz çok arttı. ” diyerek görüşlerini özetledi.

ABD dışındaki havayollarının çoğu için artan maliyetlerden kaynaklanan zarar, daha sonra yerel para birimine dönüşen ABD merkezli müşterilere yapılan bilet satışlarından elde edilen kardan çok daha fazla.

Hindistan’daki SpiceJet, geçen hafta yakıt fiyatlarındki artış yüzünden uçak biletlerini yüzde 10 ila 15 arasında artıracağını duyurdu.

Malezya Havayolları yöneticisi Izham Ismail, daha önce yakıta ödenen paranın tüm masrafların yüzde 20’sine denk geldiğini, şimdi ise bu oranın yüzde 45’e çıktığını bildirdi.

Hawai Havayolları şirketi temsilcisi Peter Ingram ise şirketinin en fazla müşteriyi Japonya’dan taşıdıklarını ve bu yüzden son 20 yılın en düşük seviyesinde seyreden Japon para birimi yen üzerinde değişiklikleri sürekli izlemek zorunda olduğunu belirterek,

“Bu, talep üzerine bağlayıcı bir kısıtlama değil, ancak uçuşlarımızdaki trafiğin büyük çoğunluğu, artı veya eksi yüzde 90’ı Japonya kaynaklı olduğu için kesinlikle dikkat ettiğimiz bir şey. ABD’ye yolculuk yapmanın maliyeti de döviz kuru yüzünden sürekli artma riski taşıyor.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...