İçişleri Bakanlığı, sahte vize ile Türkiye’ye giriş yaptığı gerekçesiyle kolluk kuvvetleri tarafından streç filme sarılarak ülkesine gönderilen Kamerunlu Emmanuel Fosso’nun açtığı davada kusurlu bulundu. İstanbul 3. İdare Mahkemesi, davacının insan onuruna uygun olmayan keyfi ve kötü muameleye maruz kaldığı gerekçesiyle bakanlığı 75 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Mahkeme kararında bakanlığın, kolluk kuvveti hizmeti veren personele bu gibi olaylarda daha serinkanlı davranması konusunda eğitim verilmesi gerektiği de vurgulandı.

Kamerunlu Emmanuel Fosso, ülkesinden Dubai’ye gitmek için 21 Ocak 2020 tarihinde Türk Hava Yolları (THY) uçağı ile İstanbul’a geldi. Havalimanındaki 8 saatlik ara sırasında alışveriş için havaalanından çıkmak isteyen Fosso, sahte vize ile Türkiye’ye giriş yapmaya çalıştığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Aynı gün sınır dışı edilmek istenen Fosso, karara direndi. Altı gün boyunca idari gözlem altında tutulan Fosso’nun sınır dışı edilmesi için 22 ve 27 Ocak tarihlerinde iki girişimde daha bulunuldu. Fosso için son olarak 28 Ocak günü bir sınır dışı girişiminde daha bulunuldu. Yolcular tarafından da kayıt altına alınan sınır dışı girişimi sırasında Fosso, streç filme sarılı ve ağzına mendil sıkıştırılmış halde uçağa bindirildi. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü de, iddiaların araştırılması için iki mülkiye müfettiş görevlendirdiğini açıkladı.

4 Şubat’ta Türkiye’ye tekrar gelen Fosso, görevliler hakkında şikayette bulunurken, İçişleri Bakanlığına da 200 bin TL manevi tazminat talebiyle dava açtı. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı, kolluk kuvvetlerinin güç kullanımında sınırı aşmadığı tespitiyle takipsizlik kararı verdi. Açılan dava ise İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nde görüldü.

Bakanlık, davanın süresinde açılmadığı, husumetin İstanbul Valiliğine yönetilmesi gerektiği ve davalı idarenin herhangi bir hizmet kusurunun bulunmadığını belirterek, davanın reddini talep etti. Olayın görüntülerini inceleyen mahkeme, davayı karara bağladı.

Kararda, “kabul edilemez yolcu” olarak değerlendirilmesi gereken davacının gözaltı kararı dahi olmadan, elleri arkadan bağlanarak tekerlekli sandalyeye bağlandığı ve ayakkabılarının dahi bulunmadığı bir şekilde zorla uçağa götürüldüğü belirtildi.

Davacının tüm vücudunun streç filme sarılarak uçağa bindirildiği ifade edilirken, bu kapsamda davacının insan onuruna uygun olmayan keyfi ve kötü muameleye maruz kaldığına hükmedildi.

Kararda ayrıca, davalı idarenin kamu düzeni ile bireylerin temel hak ve hürriyetlerini korumakla görevli olduğuna dikkat çekilerek, “Davalının, kolluk kuvveti hizmeti veren personeline bu gibi olaylarda daha serinkanlı davranması konusunda yeteri kadar eğitim vermemesi sebebiyle hizmetin kötü işlemesine sebebiyet vermesi sonucu kusuru bulunduğu sonucuna varılmıştır” denildi.

Mahkeme, davacının kusuru da dikkate alınarak sebepsiz zenginleşmeye de neden olmayacak bir miktar olan 75 bin TL manevi tazminatın davacıya ödenmesine hükmetti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.