İran’ın üzerinde yıllardır devam eden uluslararası ambargo yaptırımlarının bir bir sona ermesiyle beraber İran sivil havacılığı yeni uçak alım anlaşmaları yapmaya başladı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Fransa’da Cumhurbaşkanı François Hollande arasında gerçekleştirdiği toplantı sonrasında 118 uçaklık siparişin detayları açıklandı.

İran devlet hava yolu şirketi İran Air için Airbus’dan alınacak olan 118 için yapılan anlaşma pilot ve teknisyenlerin eğitimi, teknik destek ve bakım altyapısının oluşturulmasını da kapsıyor. Ayrıca İran Kalkınma Bakanı Abbas Ahmet Akhundi’nin yaptığı açıklama ile İran sivil havacılık altyapısının geliştirilmesi ve modernleştirilmesi içinde bir dizi anlaşmanın yapıldığı açıklandı. Özellikle seyrüsefer sistemleri ve havalimanı altyapılarının modernleştirilmesi yönünde anlaşmaya varıldığı bildirildi.

İran Air için alınmasına karar verilen uçaklar 21 A320, 24 A320NEO, 27 A330, 18 A330NEO (-900), 16 A350-1000 ve 12 A380’den oluşuyor. Anlaşma sonrası açıklama yapan İran Air Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ferhat Pervareş “Bugün İran ticari havacılığının yeniden kurulduğu gündür.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.