NASA, derin uzay programında kullanacağı RS-25 roketinin altıncı denemesini başarıyla gerçekleştirdi. Roket 525 saniye süren denemede 12 milyon beygir gücünün üzerinde itiş gücü üretti.

NASA’nın Ay’a geri gitmek ve Mars’a ilk kolonileri göndermek için kullanmayı planladığı Space Launch System (SLS) roketinin motorları altıncı kez ateşlendi.

Mississippi’deki Stennis Uzay Merkezi’nde gerçekleştirilen denemede, RS-25 motoru 525 saniye boyunca ateşlendi. Dört türbinli pompa içeren roket yarım kilo başına 100 beygir güç üretiyor. Roketin ana milinin dakikada yaptığı devir sayısı ise 37,000.

SLS ekibinde yer alan Martin Burkey yaptığı açıklamada, RS-25’in iki F-15 motoru boyutunda olduğunu ancak sekiz kat fazla itiş gücü ürettiğini belirtti. Burkey, 77 ton ağırlığında olacak SLS’in ilk kademesinin dört RS-25 içereceğini ve motorların bir dakika içinde bir havuzu dolduracak yakıt tüketeceğini belirtti.

NASA, tek başına 12 milyon beygir gücünü aşan itiş kuvveti ortaya koyan motoru son denemesinde dörtlü olarak deneyecek. SLS roketi, geçtiğimiz yıl ilk denemesi gerçekleştirilen uzay kapsülü Orion’ı taşıyacak.

Orion, Apollo görevlerinin ardından Ay’a tekrar astronot taşıyacak kapsül olacak. Orion’ın Mars görevlerinde de kullanılması planlanıyor. (NASA ve Al Jazeera)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.