15 Mayıs “Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni bugün Edirnekapı Hava Şehitliği’nde  gerçekleştirildi.

TALPA (Türkiye Havayolu Pilotları Derneği) ve  Hava Harp Okulu öncülüğünde düzenlenen törene, Muharip Gaziler,THY, PEGASUS Hava Yolları, HAVA-İŞ, HAVA-SEN, TASSA, PİLVAK (Türkiye Havayolu Pilotlar Vakfı), ARFAA ( Havayolları Emekli Kabin Memurları Derneği), Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) başkan ve temsilcileri ile emekli hava yolu kaptan pilotları katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, TALPA Başkanı Kpt. Plt. H. Murat Ersoy günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı.

Ersoy konuşmasını, “Bu eşsiz öngörüsüyle söylediği “İstikbal Göklerdedir” sözüyle Türk gençlerine  bir hedef göstermiştir. Bu hedef doğrultusunda Türk ulusu sadece Fesa Evrensev, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi efsane havacıları değil çok sayıda isimsiz kahramanı da yetiştirmiştir.

1914 yılında yaşamlarını yitiren Yüzbaşı Fethi bey, Yüzbaşı Sadık bey ve Teğmen Nuri bey uçaklarının düşmesi sonucu havacılık tarihimize ilk şehitlerimiz olarak geçmişlerdir.

Şehadetleri ile biz Türk pilotlarına ışık ve yol gösteren, ülkemiz ve havacılığımız için canlarını veren asker ve sivil tüm şehitlerimizin toprağa değil bu milletin kalplerine ve gönüllerine gömülmüş olduklarını biliyor, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.” diyerek tamamladı.

Anıta çelenklerin konulmasından sonra Şehitlikteki Şeref Defterini imzalayan Ersoy, Talpa yönetimi ve diğer katılımcılarla birlikte kabirleri ziyaret ederek kırmızı ve beyaz karanfiller bıraktılar.

Tören, Hava Şehitleri ile görev başında yaşamını yitiren THY personelinin kabirlerini ziyaret ve çiçek bırakılması ile son buldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.