Türkiye’ye 150’den fazla turist getiren charter uçaklara verilecek destek yüzde 30 artırıldı. Karar, 1 Haziran ile 31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacak.

6 Haziran’da yapılan  Bakanlar Kurulu kararına göre, 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip charter uçaklardan belirli havalimanlarına her seferinde en az 150 yolcu getirenlere verilecek 6 bin dolarlık destek yüzde 30 artırılarak uygulanacak.Resmi Gazete’nin 9 Haziran tarihli sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre uygulama, 1 Haziran ile 31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacak.

Karar kapsamında, Türkiye’ye; Gazipaşa-Alanya, Antalya, Muğla, Dalaman, Milas-Bodrum havalimanlarına tarifeli-tarifesiz, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer havalimanlarına ise tarifesiz uçak seferleriyle söz konusu tarihler arasında turist getiren (A) grubu seyahat acentelerine uçak seferi başına 6 bin dolar destek sağlanacak.

Bakanlar Kurulu kararına göre, 1 Haziran-31 Ağustos tarihleri arasında 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip charter uçaklardan bahse konu havalimanlarına her seferinde en az 150 yolcu getirenlere verilecek 6 bin dolarlık destek yüzde 30 artırılarak uygulanacak.

“Uçak desteği olumlu ama eksik ve yanlış”
Öte yandan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak  yaptığı yazılı açıklamada ,Türkiye’ye turist getiren acentalar için başlatılan uçak desteği uygulamasının süresinin uzatılması ve miktarının arttırılmasına ilişkin kararın, yanlış kurgulanması nedeniyle yine beklenen katkıyı vermeyeceğini  öne sürdü.

 Ocak-Mayıs döneminde turist kaybının 3 milyon düzeyine çıktığına dikkat çeken Budak, “Nisan-Mayıs ayında uçak desteği uygulanmasına rağmen, kayıp daha da büyüdü. Bu tablo desteklerin zamanlama ve içerik olarak doğru kurgulanmadığının kanıtıdır. Destek paketlerine rağmen kayıpların büyümesi, AKP Hükümetlerinin beceriksizliğinin kanıtıdır. Hep uyardık. Desteğin yıl başında açıklanması, tüm yıl için ve uçak koltuk başı desteği şeklinde verilmesini önerdik. Ama dinletemedik. Yıl başında açıklansa, acentalar da uçak firmaları da planlamasını ona göre yapabilirdi” dedi.

Budak yazılı açıklamasının devamında, “Antalya havalimanı verilerine bakıldığında Haziran’daki düşüş yüzde 60’lara kadar çıkmıştır. Bu tablo üzerine uçak desteği arttırılıyor. 6 bin dolarlık destek, Haziran-Ağustos dönemi için 150 ve üzeri yolcu koşuluyla yüzde 30 arttırılacak. Sezonun ortasına gelinmiş destek açıklanıyor. Bu tutum; afet boyutuna ulaşan krizin hiç anlaşılmadığının göstergesidir. Kriz doğru okunamadığı için de doğru adımlar atılamıyor. Ekonomik kayıp 4 milyar dolar düzeyine ulaşmış, binlerce turizm çalışanı işsiz kalmış, binlerce esnaf kepenk kapatmıştır. Tarımdan, tekstile, kuyumdan, turist rehberlerine kadar tüm alanlar olumsuz etkilenmiştir. Gerçeklerden kopuk bir yaklaşımla, dostlar alışverişte görsün yaklaşımıyla, bölük pörçük adımlarla turizm krizi aşılamaz. Emekçinin, üreticinin, esnafın yaraları sarılamaz.”ifadelerini kullandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.