GEÇTİĞİMİZ yıl 1 milyon yolcu barajını zorlayan Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na (GZP) ilişkin verilere göre, 2015 yılının aynı döneminde iç hatlarda toplam 1135 uçuş yapıldı ve bu uçuşlarda toplam 126 bin 383 yolcu seyahat etti. Bu yılın aynı döneminde uçuş sayısı 1324’e yükselirken, yolcu sayısı 148 bin 214 oldu. Dış hatlarda ise 2015’te 819 uçuş ile 108 bin 449 yolcu giriş-çıkışı oldu. Bu yılın aynı döneminde uçuş sayısı 581’e düştü ve yolcu sayısı 69 bin 401 olarak kayıtlara geçti.

‘TURİZME İHTİYACIMIZ VAR’

Düşüşü değerlendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, “Eskiden ülkemizde ciddi bir turizm politikasına ihtiyaç vardı, şimdi ise ülkenin turizme ihtiyacı var diyecek duruma geldik. Kaybın en büyük nedeni hiç tartışmasız yaşanan terör olayları, Avrupa’daki kötü imajımız ve tabii ki Rusya ile aramızdaki sıkıntı. Türkiye’nin Rusya’dan, Avrupa’dan gelecek turistlere ekonomik anlamda ihtiyacı var. Güçlü Türkiye için güçlü ekonomiye ihtiyaç var. Bunun da en büyük ayağı turizm. Ayağımıza sıkmaya gerek yok” dedi.

‘TURİZMİ ARINDIRMALIYIZ’

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili de “GZP’de iç pazarın artışı bizim açımızdan sevindirici. Rakamlara baktığımızda Antalya genelinde bir düşüş söz konusu. GZP’ye dış hatlardan gelen yolcu sayısının azalması bu anlamda normal. Önümüzdeki aylardan itibaren de bu sayının artacağını düşünüyorum. Çünkü Avrupa genelinde tatillerin devreye girmesiyle birlikte muhtemel açıklar tam anlamıyla kapanmasa bile minimum seviyeye inecektir. Bir an evvel turizme etki eden olumsuz faktörlerden arınmalı ve turizmi geliştirici politikalar izlemeye başlamalıyız” diye konuştu.
(Yeni Alanya Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.