45 ülkeden 610 paraşüt pilotunun katıldığı 18’inci Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali, dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’da düzenlenen törenle başladı.
Ateş şovları ve ardı ardına havalanan yamaç paraşütleriyle renkli görüntüler oluştu.
Fethiye Belediyesi öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle organize edilen festival, Ölüdeniz Mahallesi’ndeki 1965 rakımlı Babadağ’ın 1700 metre pistinde düzenlenen törenle başladı. Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Seydikemer Kaymakamı Haktan Gökçekuyu, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Kürşat Atılgan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yerli ve yabancı yamaç paraşütü pilotları katıldı.
Fethiye Belediye Bandosu’nun kısa bir konser verdiği törende, paraşütlerin kalkışı sırasında yapılan ateş şovu ilgiyle izlendi.
Törende konuşan Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Muğla’nın dünyaca bilinen bir il olduğunu ve Fethiye’nin marka kent olduğunu söyledi. Çavuş “Fethiye’nin yıldızının daha da parlamasını temenni ediyorum. 18. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali de Fethiye’nin tanıtımına büyük bir katkı sunacak. Festivale katılan ülkelerin çokluğu organizasyonun başarısını ve Fethiye’nin marka değerini gösteriyor” diyen Çavuş, oyunlarda güvenlik açısından ciddi önlemler alındığını ve güzel bir başlangıç yapıldığını dile getirdi.
Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı, yıllardır devam eden festivalin 18’incisini düzenlemekten mutlu olduklarını festival ile dostluk ve barış köprüleri kurulduğunu söyledi. Saatcı, “Festivale katılan ülkelerle birleşmiş milletleri kurmuşuz. Ülkelerle ilişkilerimiz bu kanatlarla daha iyi hale getiriyoruz. Festivalimiz inşallah kazasız bir şekilde devam eder” ifadelerine yer verdi.
Hava sporlarının çok önemli bir sektör olduğunu ve tehlikeli bir iş olduğunu söyleyen Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Kürşat Atılgan ise “Bu sporun emniyetli bir şekilde yapılması çok önemli. Kuralları olan bir spordur. Kurallarının tamamı da kanla yazılmış bir disiplindir. Kural koyamaz ya da kuralları ihlal edersek mutlaka bedelini öderiz” dedi.
Yamaç paraşütleriyle yapılacak akrobasi şovlarının yanında, skydiving (gökyüzü dalışı), wingsuit (yarasa adam uçuşu) gösterileri Belceğiz Plajı’ndan izlenebilecek.  Festival 22 Ekim’de sona erecek.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.