Altı Gün Savaşı olarak bilinen 1967 yılında meydana gelen Üçüncü Arap-İsrail Savaşında,  Hava Kuvvetleri uçaklarının bir savaşın seyrini nasıl değiştirdiğine örnek olarak gösteriliyor.

Altı Gün Savaşı olarak bilinen Üçüncü Arap-İsrail Savaşı 1967 yılında meydana gelmiş ve İsrail ile komşu devletleri arasında günümüze dek devam eden, kronikleşen sorunlara sebep olmuştur. Soğuk Savaş Döneminin Batı bloğuna bir zafer kazandıran bu savaş, Orta Doğu coğrafyasında kalıcı değişiklikler meydana getirmişti.

İsrail, bulunduğu coğrafi konumdan kaynaklı nedenlerle taarruz merkezli bir savaşı benimsemek zorunda kalmıştır. Özellikle İsrail Hava Kuvvetleri’nin başarılı baskın harekâtı Altı Gün Savaşı’nın gidişatına büyük etkide bulunmuştu.

Yirminci yüzyılın en büyük hava muharebelerinden birine sahne olan bu savaşta İsrail, en büyük düşmanı olan Mısır ve ardından diğer Arap Devletleri’nin hava güçlerini saf dışı bırakmıştı. Bu başarıyı, günümüzde savaşlarda aranan en büyük avantajlardan biri olan hava hâkimiyeti ile elde etmiştir. Bu hava hakimiyeti sayesinde kara harekâtlarını da çok iyi destekleme imkânı (yakın hava desteği ve tecrit harekâtı) bulan İsrail Ordusu bu savaşta kolay bir zafer elde etmişti.

tesaddernegi.org’un incelemesinin devamı için; TIKLAYINIZ

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.