İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ukrayna Hava Yolları’na ait yolcu uçağının yanlışlıkla düşürülmesi için “affedilemez” dedi. Ruhani, olayla ilgili olarak özel bir mahkeme kurulması gerektiğini söyledi. İran’da olayla ilgili olarak bazı kişiler gözaltına alındı.

Hasan Ruhani ise bugün yaptığı açıklamada, “Yargı Erki, Ukrayna uçağının düşmesi olayının araştırılması ile ilgili olarak, bir yüksek yargıç ve onlarca uzmandan oluşan özel bir mahkeme kurmalıdır. Bu, normal ve olağan bir dosya değildir ve bütün dünyanın gözü mahkememizin üzerinde olacaktır’ dedi.

Kapsamlı bir soruşturma sözü veren Ruhani, olaydan tek bir kişinin sorumlu tutulamayacağını söyledi.

İran Silahlı Kuvvetleri’nin hatasını kabul ettiğini belirten Ruhani, bir daha asla böyle bir olayın yaşanmayacağını belirtti.

Ülkede olayla ilgili olarak kaç kişinin gözaltına alındığı ise açıklanmadı.

Ukrayna Hava Yolları’na ait PS752 sefer sayılı yolcu uçağındaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İran ilk etapta sorumluluğu kabul etmemiş olsa da, ABD ve Kanada istihbaratı uçağın bir karadan havaya füzeyle düşürüldüğünü gösteren kanıtlara ulaştı. Bu durum, İran üzerinde soruşturma açması için ciddi bir uluslararası baskının oluşmasına neden oldu.

Yolculardan 82’si İran, 63’ü Kanada, 11’i Ukrayna, 10’u İsveç, dördü Afganistan, üçü İngiltere, üçü de Almanya vatandaşıydı.

Tahran-Kiev uçak kazası

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.