Sivil havacılık emniyeti ilişkin incelemeye göre 2021’de havacılık alanında yaşanan trajedilerde bir önceki yıla kıyasla çok daha az kişi öldü.

Hollanda merkezli havacılık emniyeti danışmanlığı şirketi To70, geçen yıl dünya genelinde meydana gelen 4 ölümcül kazada 81 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Buna kıyasla 2020’de 5 kazada 299 kişi yaşamını yitirmişti.

Uçuş seviyesi de göz önüne alındığında geçen yıl, 2017’den bu yana dünya çapındaki en emniyetli uçuş yılı oldu.

Sadece bir kazaya yolcu uçağı karıştı.

9 Ocak 2021’de Sriwijaya Havayolları’nın SJ182 sefer sayılı uçuşu Endonezya’nın başkenti Cakarta’dan havalanmış, Borneo Adası’ndaki Pontianak şehrine doğru yola çıkmıştı.

Ancak Boeing 737-500 kalkıştan kısa bir süre sonra Cava Denizi’ne düşmüş, 62 yolcu ve mürettebatın tamamı hayatını kaybetmişti.

29 Ekim 2018’de Lion Havayolları’nın 610 sefer sayılı uçağının da düştüğü yerin yakınlarında meydana gelen kazanın, 26 yıllık uçağın otomatik gaz sistemindeki arızadan kaynaklandığı bildirilmişti.

Diğer üç ölümcül kaza, ticari amaçlarla kullanılan küçük, pervaneli yolcu uçaklarını içeriyordu.

2 Mart 2021’de Güney Sudan Supreme Havayolları’na ait Let 410 tipi uçağın Güney Sudan’da çakılması sonucu 10 kişi hayatını kaybetmişti. Kazanın mekanik bir sorundan kaynaklandığı duyurulmuştu.

Aynı tip uçak, 12 Eylül’de Rusya’da meydana gelen üçüncü bir kazaya da karışmıştı. Aeroservice Havayolları’na ait Let 410, Sibirya’daki Kazatjinskoje’de görüş mesafesi düşükken gerçekleştirdiği iniş sırasında pisti kaçırarak ağaçlara çarpınca 4 kişi ölmüştü. Kaptan pilot dahil 12 kişiyse kazadan sağ kurtulmuştu.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.