Elon Musk, sahibi olduğu Starlink internet uydusu projesinin uzayda çok fazla yer kapladığı yönündeki iddiaları reddetti.

Financial Times’a konuşan Musk, “on milyarlarca” uydunun Dünya’ya yakın yörüngelere konumlandırılabileceğini söyledi.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Başkanı Josef Aschbacher, bu ay içerisinde yaptığı açıklamada Starlink tarafından fırlatılan binlerce uydunun, uzayda diğerleri için çok az yer bırakabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Çin de Musk’ın SpaceX şirketi tarafından işletilen Starlink uydularının, Çin’in uzay istasyonuyla bu yıl iki kez “neredeyse çarpışacak kadar” yakınlaştığını iddia etmişti.

Musk röportajında, “Uzay müthiş derecede büyük. Uydular ise çok küçük” ifadelerini kullandı.

Starlink uydularının rakip diğer uyduları engellediği yönündeki iddiaları yalanlayan Musk, Dünya’nın yörüngesinde uydular için yeterli alan olduğunu söyledi.

“Diğerlerini engellediğimiz bir durum söz konusu değil. Kimseyi engellemedik, engellemeyi de düşünmüyoruz” diyen Musk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birkaç bin uydu hiçbir şey. Bu biraz, ‘Hey bak burada, dünyada birkaç bin tane araba var’ demek gibi. Bu hiçbir şey.”

Diğer bazı uzmanlar ise ESA Başkanı Aschbacher’ın sözlerine ek olarak, çarpışmaların önlenmesi için uzay araçları arasında Musk’ın bahsettiğinden daha fazla aralık olması gerektiğini savunuyor.

Ayrıca pek çok bilim insanı da daha önce uzayda çarpışma riskleriyle ilgili endişelerini dile getirdi. Uzmanlar, hükümetleri Dünya’nın yörüngesinde bulunan 30 bin civarındaki uydu ve diğer uzay enkazları hakkında bilgi paylaşmaya çağırdı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.