Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaGenel Havacılık50'inci yılını kutlayan Grup 43, İspanya'da yılda yaklaşık 400 yangın söndürüyor

50’inci yılını kutlayan Grup 43, İspanya’da yılda yaklaşık 400 yangın söndürüyor

İspanya’dan gelen CL415 tipi iki yangın söndürme uçağının dahil olduğu Grup 43 Komutanlığı 50’inci yılını kutluyor.

Uçaklar gelir gelmez  Antalya’da yangın söndürme faaliyetlerine başladı.

*

Hükümdarların denizlere açılmak için özel izin verdiği korsanlar gibi, İspanya Hava Kuvvetleri’nin 43’üncü grubu da acil bir görev için özgürce hareket ediyor ve bir dakika bile kaybetmeden harekete geçiyor. Bu nedenle  çıkarılan bir  muafiyet genelgesinin koruması altında faaliyet gösteriyorlar. Bu yüzden onlara “korsanlar-corsairs” adı veriliyor.

Misyonları ise İspanya coğrafyasında orman yangınlarını söndürmek . Onlar, ormanların koruyucuları ve alevlerin ilerlemesini kesen keskin gözler olarak adlandırılıyor.

Grup 43 Komutanlığı 2021 yılında faaliyetlerinin 50’inci yılını kutluyor. Çalışmaları operasyonel olarak Askeri Acil Birimi’ne ve işlevsel olarak Ekolojik Geçiş Bakanlığı’na bağlı olan Genel Hava Komutanlığı’nın (MAGEN) kanadı altında icra ediyor. Tüm Silahlı Kuvvetler filosunun en büyük uçak kapasitesine sahipler.

Uçaklar (CL 415) iki büyük tankında, özellikle bu yaz aylarında ormanları saran yangını söndürmek için yaklaşık altı ton su taşımayı başarıyorlar.

İspanya genelinde yılda yaklaşık 400 yangın söndürüyorlar

Korsanların diğer birimlerden farklı olarak yerine getirmek zorunda olmadığı bazı yükümlülükleri var. Görevleri aciliyet ve anında tepki gerektirir ve bu nedenle örneğin uçuş planları yapmaktan veya kalabalık alanların üzerinde uçmaktan kaçınmaktan muaftırlar. Ayrıca yüzeyden birkaç metre yükseklikte uçuşlarını gerçekleştirme gücüne de sahipler.

Grup 43 Komutanlığı Arama ve Kurtarma’dan Kaptan  Pilot Reinaldo Fernández Boyero : “Biz bir ambulans gibiyiz. Bazı sınırlamalardan muafız.” diyor.

Birkaç hafta önce Reinaldo ve meslektaşları yaz dönemini başlattı. Bu kaptan, 2013 yılından bu yana dokuz yıl süreyle bu gruba atanmış olup, 40 pilot, 15 uçuş teknisyeni, yer, bakım ve idari personel olmak üzere yaklaşık 150 kişiden oluşan birimin komutanı.

Ünite yılda 365 gün aktif kalıyor.  Kışın, yangın sayısı önemli ölçüde düşük olduğundan, eğitim ve öğretim görevlerini yerine getirirler ve olabilecekler için tetiktedirler. Çünkü kaptanın dediği gibi, “İnsanların düşündüğü gibi olmasa da, kışın da yangınları söndürmek için faaliyet gösteriyoruz.”

Yaz döneminde Grup 43 tamamen aktif hale geldi. Haziran ayı başından ekime kadar, Torrejón de Ardoz Hava Üssü’nde konuşlanıyor ve  daha sonra İspanya coğrafyasında konuşlanmış 7 bölge üzerinden orman alanları izleniyor.  Bunlar (Santiago, Zaragoza, Pollensa (Mallorca), Malaga, Badajoz, Salamanca ve Madrid.)

Bu nedenle personeiln birçoğu yılda ortalama 4 ayını evden uzakta geçiriyor.

Kaptan Reinaldo Fernández Boyero, El Esponal gazetesinin sorularını yanıtladı;

-İşinizle ilgili en zor şey?

Kaptan, “Pek çok şey var ama en zoru aileden bu kadar uzun süre ayrı kalmak” diyor. Şu anda eşimi ve kızımı bir aydır görmüyorum. Şafaktan alacakaranlığa kadar yüz yüze bir alarmda, tüm yaz size dokunan pozisyondasınız. Havaalanından veya hava üssünden bir saat uzaklıktasınız. Görev süresi içinde 4 veya 5 ay boyunca alarm durumundasınız.

Fernández Boyero, yangınların gerçek kahramanlarının, yerde, cephede, orman ekiplerinde ve itfaiyecilerde, yangın söndüren ve söndürmeye çalışan kişiler olduğunu söylüyor. “Yangınları biz söndürmüyoruz. Biz bir destekçiyiz. Yaklaşamayacakları bazı noktaların ısısını düşürüyoruz ve sonra oraya inip , kilit tahliye noktalarında su bırakıyoruz . Bazen de bir yeri soğutmanın daha ilginç olduğu zamanlar oluyor.

“YANGIN ÇIKABİLECEK VEYA YENİDEN BAŞLAYACAK YANGIN ALANLARINI GÖZLEMLEYEREK ONLARA YARDIMCI DA OLUYORUZ.. ”

Tehlikeli durumlar

Grup 43, yangınların evlere, yerleşim bölgelerine ulaşmasıyla en zor durumlarını yaşıyor, bir itfaiyeci birliğinin ateşle çevrildiği bildirildiğinde. Bir uçak kazası meydana geldiğinde. Ancak uzmanlığı burada büyük bir rol oynuyor. Grup 43 (Corsairs)  onların büyük sarı uçağı ile, her zaman imdadına yetişiyor.

Bayero, “Yerdeki meslektaşlarımız, teknisyenler, bakım görevlileri olmasaydı, yaptığımız şey mümkün olmazdı. Takım çok iyi ve onlar sayesinde her şey yolunda gidiyor.” diyor.

Her uçağın iki pilot ve bir uçuş teknisyeninden oluşan üç üyesi bulunuyor.

Su ile etkileşim, bu tür uçuşun en karakteristik özelliğidir. Gruba katılanlar ve korsanlar( corsairs) olanlar tamamen yeni bir şey keşfederler : suda havalanmak, suya inmek, suda manevra yapmak. Bu manevraların her biri, gerçekleştirilirken azami dikkat gerektiren belirli bir risk içerebilir: Bunu  “Başka seçeneğiniz olmadığında, dalgalarla bile büyük bir bataklıkta veya denizde yükleme yapmak aynı değildir.” diye açıklıyor kaptan Bayero.

Meraklı gözlerden uzak kalmak

Bu noktada komutanlık, kıyıda tanklardan su yüklerken kendilerine yaklaşan ve kaybedecek bir dakikaları olmayanlara da uyarıda bulunuyor. “Bazen yükü bırakıp daha iyi bir alan aramaya zorlandık. Yaklaşmak tehlikeli. Bu yüzden bunun bir cazibe olmadığını hatırlamak istiyorum. Sadece insanların işimizi yapmaya devam etmemize izin vermesini istiyoruz.”

Şu anda, yaz diğerlerinden daha sakin geçiyor. Daha az kundakçılık faaliyeti var, ancak Grup 43 tetikte olmaya devam ediyor.

Kalkış sırasındaki sloganımız her zaman hazır: ” Kapat ve gidelim . 

www.bagimsizhavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Biden, özel jetler için yakıtta vergi artışı öneriyor ve bunu zenginlerin kendi payına düşeni ödemesi olarak görüyor

ABD Başkanı Joe Biden, özel jetler için yakıt vergilerinde büyük bir artış öneriyor ve...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” düzenliyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), 03 Mart 2024 tarihinde “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” ÜÇÜNCÜ kez...

Eski Şili Devlet Başkanı Pinera, helikopter kazasında ‘boğularak’ yaşamını yitirdi

Pinera'nın kullandığı helikopterdeki diğer üç kişinin kurtulduğu kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.Eski Şili Devlet...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, 2024 Yılı Etkinlik ve Organizasyon Programı Açıklandı

Sivrihisar Havacılık Merkezi / Necati Artan Tesisleri 2024 Yılı Etkinlik ve Organizasyon Programı açıklandı.2024...

Hava taksileri ve eVTOL’ler yakında havalimanlarında da görülecek (video)

NASA'nın Kaliforniya Silikon Vadisi'ndeki Ames Araştırma Merkezi ve Joby Aviation tarafından geliştirilen yeni hava trafiği...

Diyarbakır Havalimanı’nda özel jet pistten çıktı

Atatürk havalimanından kalkış yapan TC-LLL tescil kodlu C56XR tipi özel jet Diyarbakır havalimanına inişi...

Hollandalı charter şirketi Silver Flight iflas etti

Üç  adet PC-12 tipi turboprop uçağından oluşan filosuyla charter uçuşlarda uzmanlaşmış Hollandalı havayolu Silver...

Cessna 208 Caravan, havacılıkta ilk kez pilotsuz 50 mil uzağa uçuruldu!

Havacılıkta bir ilk yaşandı. Cessna 208B Caravan tipi uçak, ABD'li uçak otomasyon sistemleri firması...