Nadejda Savçenko basın mensuplarını öldürmekten suçlu bulundu.

Rusya’da yargılanan Ukraynalı kadın Üsteğmen pilot, milletvekili, AKPM Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko basın mensuplarını öldürmek, sivilleri öldürme teşebbüsünde bulunmak ve Rusya sınırını yasadışı şekilde geçmekten suçlu bulunarak  22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nadejda Savçenko’nun avukatı Nikolay Polozov  22 Mart’ta yaptığı açıklamada, Nadejda Savçenko’nun 22 yıl hapis cezası ve 30 bin ruble (430 dolar) para cazasına çarptırıldığını bildirdi.

Daha önce ‘İlim’ lakaplı “Lugansk Halk Cumhuriyeti” ayrılıkçısı, Nadejda Savçenko’yu Rus gazetecilerin öldüğü Metalist köyüne ateş açılmadan önce şahsen rehin aldığını ve ayrıkçıların lideri olan İgor Plotnitsiy’e teslim ettiğini açıklamıştı. ‘İlim’in açıklamasına göre Savçenko götürüldükten sonra köy bombardımana tutulmuştu.

21 Mart tarihinde Rusya’nın Rostov bölgesindeki Donetsk şehrinde, Rusya tarafından Haziran 2014’te kaçırılan ve hapiste tutulan Ukraynalı kadın pilot Nadejda Savçenko’nun yargılandığı ve hakkında hüküm kararının verileceği duruşma yapılmaya başladı.

Terörle mücadele operasyonuna gönüllü olarak katılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu olan üsteğmen Nadejda Savçenko, 18 – 19 Haziran tarihinde Lugansk bölgesi Sçastye şehri yakınlarında “Lugansk Halk Cumhuriyeti” ayrılıkçıları tarafından rehin alınmıştı. 8 Temmuz tarihinde Savçenko’nun Rusya’nın Voronej şehrinde tutuklu bulunduğu, Nadejda Savçenko’nun, Ukrayna’da Rus gazetecileri öldürmekle suçlandığı öğrenilmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Nadejda Savçenko’nun Rusya’ya sevk edilmesine ilişkin dava açıldı.

Nadejda Savçenko, Ukrayna’da Ekim ayında düzenlenen Parlamento seçimlerinde Batkivşçina Partisi’nden milletvekili oldu, 19 Kasım tarihinde ise Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, Savçenko’yu Ukrayna Parlamentosu milletvekili olarak kaydetti.

Rusya’da yargılanan Ukraynalı kadın pilot, milletvekili, AKPM Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko’nun avukatı Mark Feygin Birleşmiş Milletler’in keyfi gözaltına alınmalardan sorumlu çalışma grubu aracılığıyla Savçenko’nun serbest bırakılması için uluslararası prosedürler başlattığını ve Birleşmiş Milletler’in insan hakları savunucularından sorumlu özel raportörünün bildirisi için de başvuruda bulunduğunu ve sonuç beklediğini bildirmişti. ROSTOV-NA-DONU (QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.