Sadece Atatürk Havalimanı’nda yılda 61.3 milyon yolcuya dokunan TAV Havalimanları’nın bugün 28 bin 581 çalışanı var. Türkiye dahil 8 ülkede faaliyet gösteren ve 26 farklı pasaporttan çalışanı olan TAV, işe aldıklarını kendisi eğitiyor. TAV Akademi bu yıl 6.250 kişiye eğitim verecek.

Bir sanayi şirketinden TAV’a geçtiniz, ne gibi farklılıklar var iki sektör arasında?
Önceki tecrübem çoğunlukla sanayi şirketlerinde ve hatta sanayiye ara mal üreten direkt müşteriye de dokunmayan bir başka üreticiye ürün sağlayan firmalardı. TAV hem sektör, hem hareketlilik anlamında bambaşka bir dünya. TAV’ın hızı çok çarpıcı.

Yılda kaç yolcuya dokunuyoruz?
Sadece Atatürk Havalimanı’nda 61.3 milyon yolcuya dokunuyoruz. Toplamda 102 milyon yolcuyu geçtik.

Kaç çalışanınız var?
28.581 kişi çalışıyor bugün TAV’da. Çalışanların yüzde 61’i mavi yaka, yüzde 39’u beyaz yaka.

Kaç ülkede varsınız?
Havaalanı işletmecisi olarak baktığınızda 8 ülkede varız. 8 ülkede 70 havalimanı. Ama 70 havalimanının 14’ünü TAV Havalimanları direkt kendisi işletiyor. Geri kalanlara da TAV’ın hizmet şirketleri bir şekilde dokuyor, kimisinde freeshop olarak varız, kimisinde BTA olarak, kimisinde TAV Bilişim olarak varız.

Çalışanların ne kadarı yurtdışında?
28.581 çalışanın yarısı yurtdışında çalışıyor.

Nasıl bir profil var burada?
Çoğunlukla mühendis kökenli arkadaşlar var, idari kadrolarda çoğunlukla sosyal bilimlerden mezun arkadaşlar var, bunun dışında günlük operasyon rollerinde meslek lisesi mezunları, özellikle sivil havacılık eğitimi almış arkadaşlar ve meslek yüksek okulu mezunlarını sayabiliriz. Değişik bir mozaik var, hem eğitim açısından hem de eğitimlerde aldıkları disiplinler açısından hem de ülke çeşitliliği açısından, örneğin sadece Medine’deki işletmemizde 17 değişik ülkeden arkadaşımız yer alıyor.

6.250 kişiye eğitim
Toplam kaç pasaporttan çalışanınız var?
Toplam 26 pasaporttan çalışanımız var.

Havaalanı işletmeciliği çok bilinen bir alan değil, siz istenilen nitelikte kişileri bulabiliyor musunuz, yoksa kendiniz mi eğitiyorsunuz?
Kendimiz eğitim veriyoruz işe aldıklarımıza. TAV Akademi’de 7 ana kategoride 160 değişik eğitim kategorimiz var. Aslında kurumiçi ihtiyaçtan doğan bir kurum. Daha sonra kabına sığmayarak dışarı açılmış. 520 kadar iç eğitmen var. TAV Akademi bu yıl 6.250 kişiye eğitim verecek.

Havalimanı işletmeciliği ne kadar popüler gençler arasında?
Birazcık yakınlaşanın, bir şekilde havaalanına gelmiş kişilerin çok ilgisin çekiyor. Havacılığın bilinen yüzü havayolu şirketleri göz önünde ama arkasında müthiş kompleks bir yapı var. Bunu da daha çok eğitim kurumları aracılığıyla ya da hobiyle başlayıp daha sonra gelişen ilgiyle görüyoruz. Ama burada bizim çok önemli bir rolümüz var. O da staj fırsatları. TAV, bu yıl 1.750 kişiye staj imkanı sağlacak.
Sayı çarpıcı. TAV bunu çok önemsiyor. TÜİK istatistiklerine bakınca 15-24 yaş arası işsizlik oranı yüzde 20’lere varıyor. TAV özellikle ara eleman yetiştirme konusunda bir toplumsal sorumluluk üstleniyor. Yeni bir sektör, gelişmekte olan bir sektör ve sektöre yetişmiş eleman sağlayan eğitim kurumu sayısı yetersiz, bu anlamda biz staj imkanlarına çok önem veriyoruz.

Üniversitelerle ne tür işbirlikleriniz var?
Çok az üniversitede havacılıkla ilgili bölüm var, yeni yeni kuruluyor, bunların öncüsü Anadolu Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, yeni yeni diğer üniversiteler de ilgi duymaya başladı sektöre, bizim de benzer üniversitelerle çalışmalarımız var. Birlikte eğitim programları, staj fırsatları yaratıyoruz. Bugüne kadar 150 stajyerimizi işe almışız.

Yılda kaç CV geliyor?
150-200 bin CV geliyor.

Bulmakta zorlandığınız iş alanları neler?
Çok olmuyor, TAV kendi içinden insan kaynağı yetiştiriyor. Bizim eğitim gelişim programları sayesinde yatırım yaptığımız arkadaşları yetiştirmeye çalışıyoruz. Spesifik bazı pozisyonlarda örneğin bilgi teknolojileri alanında bazı pozisyonları bulamadığımız oluyor.

Kurumiçi Facebook yaptık
Hakan Öker: “TAV Bilişim Teknolojileri, global uzmanlığı olan bir tedarikçi ile tamamen TAV Havalimanları Holding ve bağlı şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik özel bir sosyal medya ortamı geliştirdi… Adı TAV Face. Kurumiçi Facebook gibi. Yakında tüm çalışanlarımızın kullanımına sunuyor olacağız. Dubai’deki çalışanla, Katar’daki insanın rahatça görüşebilecekleri, anlaşabilecekleri bir platform.”

Mülakatta adaya takımını soruyor
Mülakatta kişiyi tanımaya yönelik ilginç sorularınız var mı?
Bazen takım espirisi yapıyorum. Adaya tuttuğu takımı soruyorum, benim tutttuğum takım değilse, “Peki, teşekkür ederim” deyip ayaklanıyorum. Tepkisini ölçmek için yapıyorum. Sonradan geri dönüp oturuyorum tabii. (Burcu Özçelik Sözer/ Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.