THY Genel Müdürü Temel Kotil’in İzmir’in 2. Havayolu Aktarım Merkezi (HUB) olmayı hak ettiğini söylemesi üzerine açıklama yapan İZKA Kurul Başkanı Kemal Çolakoğlu, Adnan Menderes Havalimanı’nın aktarma merkezi olabilmesi için ayrı bir pist daha yapılması gerektiğini belirterek, “Adnan Menderes’te HUB için ayrı 2. bir pist olmadan orası HUB olarak kullanılamaz. Bu nedenle hedef THY değil, Devlet Hava Meydanları İşletmesi” dedi.

THY Genel Müdürü Temel Kotil’in İzmir’in 2. Havayolu Aktarım Merkezi (HUB) olmayı hak ettiğini söylemesi üzerine, Adnan Menderes Havalimanı’nın aktarma merkezi olabilecek kapasiteye sahip olmadığını belirten İzmir Kalkınma Ajansı Kurul Başkanı Kemal Çolakoğlu, Adnan Menderes’te HUB için ayrı 2. bir pist olmadan orası HUB olarak kullanılamaz. Bu nedenle hedef THY değil, Devlet Hava Meydanları İşletmesi. Burada bu nedenle anahtar isim Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım” şeklinde konuştu.

İzmir’de yayınlananYeni Asır Gazetesinden Tansu Edip Gökbudak’ın  haberine göre, THY Genel Müdürü Temel Kotil’in, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile görüşmesinde, yaz tarifesi hazırlıklarında İzmir’den uçmayı planladıklarını ve İzmir’in 2. HUB olmayı hak ettiğini söylediğini hatırlatan Çolakoğlu, İzmir’in 2. aktarma merkezi olarak düşünülmesinin bütün projelerin üzerinde bir proje olarak nitelendirdi. Çolakoğlu, “İzmir’e ne yapılacak tüp geçit projesi, ne Kemeraltı ne de müze projesi bu projeden üstün. İzmir’in yurtdışından gelecek turiste ihtiyacı var. Aksi takdirde bütün projeler kendin pişir kendin ye olacak” diye konuştu.  

Dünyadaki bütün gelişmiş ülkelerde 2. bir HUB’un olduğunu hatırlatan Çolakoğlu, “ABD’de New York’tan sonra Atlanta ve Chicago HUB’tır. Bu 2 şehir aktarma merkezi olmanın getirdiği ivmeyle hızlı bir şekilde gelişmiştir. Bunun yanı sıra dünyanın önemli firmalarından birisi olan Coca Cola’nın merkezi de Atlanta’dır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın da HUB olabilmesi için 2. bir piste ihtiyaç var. 2. bir pist olmadan THY İzmir’i HUB olarak kullanamaz” diye konuştu.
İzmir’in HUB olabilmesi için Binali Yıldırım’ın anahtar isim olduğunu söyleyen Çolakoğlu, “Binali Yıldırım’ın İzmir’e olan sevgisini biliyoruz. Bu konuyu da onun çözebileceğine inancımız tam. Masanın iki tarafına da oturmayı başarmalıyız” dedi. İstanbul’a yapılan 3. havalimanıyla birlikte devletin belli bir yolcu sayısı garanti ettiğini hatırlatan Çolakoğlu, “İzmir’i İstanbul’a rakip değil, ek görev olarak düşünmemiz lazım. Bunun dengesini devlet sağlayacak. Ama burada bir 2. pistin yapılması İzmir’e fazla görülmemeli. İstanbul’a 3. havalimanı yapılırken İzmir’in 2. piste sahip olması gerekir” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.