Yapımı devam eden İstanbul’un üçüncü havalimanı uzay üssü gibi korunacak. Giriş ve çıkışlarda yüz tanıma ve damar izi teknolojileri kullanılacak. Ayrıca, biyometrik sistemlerin yanı sıra, akıllı radarlar tehlikeyi önceden bildirecek.

Tüm etapları devreye alındığında, 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak olan, İstanbul’un yeni havalimanının güvenliğini Türk teknoloji şirketi Proline sağlayacak. Şirket yetkilisi, havalimanında kullanılacak güvenlik teknolojilerini açıkladı.

EN GÜVENLİSİ OLACAK 

Havalimanın güvenliğini akıllı çit, radar, biyometrik sistemler ve termal kameraların da bulunduğu yeni nesil teknolojiler ile sağlanacak. Kurulan sistem, sabit ve hareketli kameralar ile akıllı video analiz sistemleri kullanılarak desteklenecek.

DAMAR İZİ TEKNOLOJİLERİ 

Ayrıca, proje kapsamında pist, apron, terminal ve otoparklar için yüksek teknolojili çözümler ile güvenli bir altyapı oluşturulacak. Giriş ve çıkışların biyometrik olarak kontrol altına alınacağı yapıda, yüz tanıma ve damar izi teknolojileri kullanılacak. Aktiviteler komuta kontrol merkezleri üzerinden izlenip, erken uyarı sistemleri ile operasyon merkezlerinin daha hızlı karar vermesi sağlanacak.

SİBER SALDIRILARA KALKAN 

Proline; tamamlandığında sıfırdan yapılan dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda çevresel sistem güvenliği, video sistem güvenliği ve erişim kontrol sistem güvenliği çözümleri kullanarak entegre bir güvenlik sistemi kuracak.

POTANSİYEL HATALAR MİNİMUMA İNDİRİLECEK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit, Türkiye tarihinin en büyük altyapı projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın güvenliğini, geliştirdikleri güvenli ve akıllı şehir çözümleri ile sağlamaktan gurur duyduklarını dile getirdi. Doğanyiğit, “Burada hayata geçireceğimiz akıllı güvenlik sistemleri ile başta insan faktöründen kaynaklanabilecek hatalar olmak üzere potansiyel hatalar minimuma indirilecek. Akıllı kararlar vererek önleyici aksiyonlar alabilen teknolojiler ile hızlı kararlar alınarak aksiyona geçilebilecek ve bu sürecin bir sonucu olarak da milyonlarca yolcunun konfor ve huzuru artırılmış olacak”dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.