Ağır kış şartları 20 güne yakın inşaatın durmasına neden olsa da üçüncü havalimanı inşaatında önemli mesafe kaydedildi. 26 Şubat 2018’e yetiştirilecek havalimanında terminal inşaatının yüzde 95’i bitti. 1 numaralı pist ve taksi yollarının da yaz aylarında bitirilmesi hedefleniyor

İstanbul Yeni Havalimanının (Üçüncü Havalimanı) açılışı için 1 yıldan geriye sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğumgünü olan 26 Şubat’a yetiştirilmesi planlanan inşaatta kış şartlarının ağır geçmesi planları bozar gibi olsa da ekstra çalışma ile 20 günlük kayıp kapatılıyor.

Asansörler Konuldu

Terminal binasının inşaatının yüzde 95’i tamamlanırken bazı bölümlerde asansör ve yürüyen merdivenler konuldu, dış cephe ve çatı montajına başlanıldı.  Kontrol Kulesinin kaba inşaatının tamamlandığı havalimanında bir numaralı pistin tüm taksi yollarıyla Mayıs-Haziran gibi bitmesi bekleniyor. İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, bu yıl kış şartlarının geçen seneye göre daha zor geçtiğini kaydederek, bu yüzden bazı işlerin istedikleri hızda gidemediğini aktardı. Havalimanı inşaatında şu anda kış şartları nedeniyle 22 bin kişinin çalıştığını dile getiren Akçayoğlu, “Bu sayı yaza doğru artacak. Çalışan sayısını 30 bine çıkaracağız” dedi.

Camlar Takılıyor

Akçayoğlu, havalimanının terminal binasının her yerinde faaliyetlerin sürdürüldüğünü kaydederek, “İlk temel attığımız yerde yürüyen bantları koyduk. Asansörleri ve yürüyen merdivenleri koyuyoruz. Camları takıyoruz” diye konuştu. Terminal binasının kaba inşaatının bitirilmesi konusunda hedefledikleri işlerin istedikleri gibi gittiğini dile getiren Akçayoğlu, proje genelinde şu ana kadar 2.2 milyon metreküpe yakın beton döktüklerini, bu rakamın çok ciddi olduğunu aktardı.

Çalışan Sayısı 30 Bine Çıkacak

Yusuf Akçayoğlu, havalimanının 26 Şubat 2018’de açılacağının hatırlatılması üzerine, dar bir sürelerinin kaldığını söyledi. Şu ana kadar ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını, yapmaya devam ettiklerini ve edeceklerini dile getiren Akçayoğlu, “30 bin çalışan sayısına ulaşmak kolay değil. Bu, daha önce görülmemiş bir rakam. Her gün toplantı yapıyoruz. ‘Nerede aksıyoruz, nerede nasılız?’ gibi konuları konuşuyoruz. Çalışmaları daha da hızlandıracağız” dedi. Akçayoğlu, gece vardiyasını da artıracaklarını bildirdi.

Şehirlerden Fazla Elektrik Yutacak

Hedeflerinin “yıl sonuna varmadan binayı tamamen kapatmak” olduğunu vurgulayan Akçayoğlu, Eylül ayında bazı yerlerde yürüyen merdiven, asansör gibi teknik alanlarda test işlerine başlayacaklarını bildirdi. Akçayoğlu, binayı Haziran ayı gibi enerjilendireceklerini belirterek, İstanbul Yeni Havalimanının 250 megavatlık enerji ihtiyacının bulunduğunu bildirdi. Yusuf Akçayoğlu, “Bu rakam birçok ilin tükettiği toplam enerji tutarından daha yüksek. Enerji merkezimizin imalatı bitti. 3 tane 120’lik trafo kuruldu. toplam 250 megavatlık ihtiyacı karşılayacaklar. Enerji nakil hattı TEİAŞ tarafından tamamlanıyor. Haziran başı gibi binayı enerjilendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.