Ulaştırma Bakanı Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı Projesi’ne yetiştirilmesi amacıyla 4 milyar 816 milyon 744 bin 896 lira yatırım bedelli Gayrettepe-Yeni Havalimanı Raylı Sistemi için YPK kararı alınmasını talep ettiklerini açıkladı. Arslan, çalışmaların yüzde 35’inin tamamlandığını da vurguladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe konulan ‘Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 15. maddesi çerçevesinde 2014 yılı Yatırım Programı’na alınan ‘3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı Etüd-Proje’ işi kapsamında 34 kilometre uzunluğunda Gayrettepe-Yeni Havalimanı ile 31 kilometre uzunluğunda Halkalı-Yeni Havalimanı olmak üzere toplam 65 kilometre olarak planlanan raylı sistem hattının, birinci aşaması olarak belirlenen Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesimine ilişkin projenin, ÇED Belgesi ve fizibilite etüdü işlerinin tamamlandığını ifade etti.

İhale işlemlerine başlanacak

Söz konusu hattın yapımının Bakanlıkça üstlenilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın 1 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatan Arslan, “2018 yılı içinde açılışı planlanan İstanbul Yeni Havalimanı Projesi’ne yetiştirilmesi amacıyla yaklaşık 4 milyar 816 milyon 744 bin 896 lira yatırım bedelli Gayrettepe-Yeni Havalimanı Raylı Sistem hat kesimi inşaat, elektro mekanik ve araç alımı işlerinin 2016 yılı yatırım programına alınmasına yönelik Kalkınma Bakanlığı’na gönderilen yazımızla YPK Kararı alınmasını talep ettik. YPK kararı alındığı takdirde ihale işlemlerine başlanılacak” dedi.

55 HAVALİMANINA ULAŞTIK

Bakan Arslan, havacılık sektöründe ülkenin her yerini havayoluyla ulaşılabilir hale getirdiklerini belirterek, bugün itibarıyla Türkiye’de 55 havalimanının bulunduğunu kaydetti. İstanbul’un yeni havalimanının dünyanın en büyük havalimanı olacağına dikkati çeken Arslan, 2018’in ilk çeyreğinde, 90 milyon yolcuya hitap eden ilk etabın açılarak, dünyanın hizmetine sunulacağını belirtti. Ulaştırma Bakanı Arslan, 90 milyon kişi kapasiteli ilk etabın açılmasından yaklaşık 2-3 yıl sonra havalimanının tam kapasitesine ulaşmasını öngördüklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

KAPASİTE ATIL KALMAYACAK

“Havalimanı uzun vadede 2. fazı tamamlandığında 200 milyon yolcuya hizmet edecek. 200 milyon yolcu hedefine giderken, 200 milyonun hepsini yapıp yarısının atıl kalmasını istemiyoruz. Dolayısıyla 90 milyonu bitirdikten sonra yolcu artış hızına bağlı olarak, planlayarak etap etap devreye sokacağız. Sonunda da 200 milyona erişecek ama hiçbir şekilde atıl kapasite oluşturmayacağız. 90 milyon, 150 milyon, 200 milyona kademeli gideceğiz ki atıl kapasite oluşmasın, milli kaynakları da israf etmiş olamayalım.”

‘Üst düzey’ güvenlik: Yeni eklemeler geliyor

Limak Holding Başkanvekili Sezai Bacaksız, “3. Havalimanı’nda güvenlik endişemiz yok. Ancak yeni eklemelerle daha dikkatli olacağız” dedi.

Türkiye ve dünyada yaşanan terör olaylarının yanı sıra, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hemen her yerdeki güvenlik önlemleri artırılıyor. Bunlara, halen yapımı devam eden ve 2018 yılında işletmeye alınacak olan 3. Havalimanı da eklendi.

Daha dikkatli olacağız

Bir grup gazeteciyle bir araya gelen Limak Holding Başkanvekili Sezai Bacaksız, 3. Havalimanı’nda alınması planlanan güvenlik önlemlerini de anlattı. Güvenlik projelerinin henüz tamamlanmadığını belirten Bacaksız, “Daha dikkatli olacağız. Sadece Türkiye değil, dünyada havalimanları üzerindeki olan terör olaylarıyla ilgili olarak ekstra plan yapacağız” dedi. Güvenlik konusunda bir endişeleri olmadığını ancak yeni eklemeler yapılacağını belirten Bacaksız, güvenliğin en üst düzeyde olacağını kaydetti. İnşaat çalışmaları hızla devam eden projede birinci fazın tamamlanmasıyla 90 milyon yolcu kapasitesi oluşacak. Üçüncü Havalimanı’nın tüm fazları tamamlandığında ise 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşacağı ifade ediliyor.

EKONOMİYE TRANSİT YOLCU DOPİNGİ

Havalimanlarına gelen uçakların ülkedeki hava koridorlarını kullanarak katma değer oluşturduklarına işaret eden Arslan, inen her uçağın ‘konma, konaklama bedeli’ ödediğini, her yolcunun bir bedel verdiğini anlattı. İstanbul 3. havalimanın büyüklüğü ve kapasitesi dolayısıyla ABD’den kalkan bir uçağın, İstanbul’a inip, tekrar kalkıp Çin’e, Japonya’ya, Kore’ye Afrika’ya gidebileceğine değinen Arslan, böylece transit yolculuğun da ülkeye bir katma değer oluşturması anlamına geldiğini belirtti.

10.2 milyar euro yatırım

3. Havalimanı inşaatında, Ağustos 2016 itibarıyla bin 800’ü beyaz yakalı çalışan olmak üzere, toplam 18 bin 500 kişi istihdam ediliyor. 2018 yılı şubat ayında işletmeye alınması hedefleniyor. Projenin toplam yatırım bedeli ise 10.2 milyar euroyu bulacak.

(Miray Çimen/ AKŞAM)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.