20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı ile Şehitler Anıtı önünde tören düzenlendi.

42’inci Yılında Unutulmayan Müdahale ‘Kıbrıs Barış Harekatı”

“Kıbrıs  Barış Harekatı” Cumhuriyetimizin yakın tarihindeki unutulmaz olaylardan birisi olarak tarihte yerini aldı. Türk milletini eşi benzeri olmayan bir biçimde kenetleyen, başarılı bir zafer.. Harekatın gerçekleştirildiği 20 temmuz 1974 yılından bu yana 42 yıl geçmiş olan bu zafer KKTC’de büyük bir coşkuyla  yeniden anılıyor ve kutlanıyor.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı ile Şehitler Anıtı önünde tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı önündeki törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Cumhurbaşkanı adına TC Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay,  Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Taci Kurul, 39. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sadık Piyade, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Ana Muhalefet Partisi CTP Genel Başkanı adına Tufan Erhürman, TC Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş bazı bakan ve milletvekilleri, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı diğer askeri ve sivil yetkililerle, kurum, kuruluş dernek, temsilcileri katıldı.

Tören protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başladı, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti. Anıt özel defterinin imzalanmasıyla tören sona erdi.

AKINCI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı anıt özel defterine şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, 42 yıl önce 15 Temmuz 1974 günü faşist Yunan cuntasının öncülüğünde gerçekleştirilen askeri darbeye karşılık 20 Temmuz günü yer alan askeri harekat  Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını engellemekle kalmamış aynı zamanda iki kesimli iki toplumlu federal bir yapının ada altyapısını oluşturmuş, Kıbrıslı Türkler’in barış özgürlük ve güvenlik  içinde yaşayabilmelerinin de önünü açmıştır. Bu çerçevede adil ve kalıcı bir çözüme yurtta barış dünyada barış ilkesi çerçevesinde yaşama kavuşturmak için büyük çaba harcamaktayız. Kıbrıs Türk halkının varlığını bir daha tehlikeye düşürmeyecek onurlu bir gelecek için ilkelerinden aldığımız ilhamla mücadele ederken sizi bir  kez daha saygıyla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun”

KASIRGA

TC Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın ise anıt özel defterine yazdıkları şöyle:

“Ulu Önder Atatürk, ilke ve devrimlerinizden aldığı güçle onurlu mücadelesini sürdüren Kıbrıs Türk halkını özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturan mutlu barış harekatının 42. yıldönümünde Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle güç ve gönül birliği içerisinde manevi huzurunuzda bulunuyoruz. Kahraman Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı ve mevcudiyeti için yıllardır kararlılıkla verdiği mücadele ve aziz şehitlerimizin kanlarıyla kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var olmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türk Halkına karşı ahdi ve tarihi vecibelerini yerine getirmek hususundaki kararlılığını manevi huzurunuzda bugün bir kez daha teyit ederken aziz hatıranızı minnetle yad ediyoruz”.

BOZKURT

Türk Silahlı Kuvvetleri  Temsilcisi ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt da anıt özel defterine şunları kaydetti:

“Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kıbrıs Türk barış Harekatı’nın 42. yıldönümünde huzurunuzdayız. Mehmetçik ile mücahidin omuz omuza üstün bir cesaret ve feragat göstererek canları pahasına icra ettikleri bu harekat, Kıbrıs Türkü’nün özgürlük ve varoluş mücadelesinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile sonuçlanmasının yolunu açmıştır. Tüm kurumlarıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olmaya şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun”

LEFKOŞA ŞEHİTLER ANITI’NDAKİ TÖREN

Günün ikinci töreni ise, Lefkoşa Şehitler Anıtı önünde düzenlendi.

Törene, Lefkoşa Kaymakamı İbrahim Basri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, muharip dernek,kurum kuruluş ve bazı siyasi parti temsilcileri katıldı.

Tören, saygı duruşu ve istiklal marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başladı. Ardından protokol sırasına göre anıta çelenkler sunuldu. Tören, Anıt Özel Defterinin imzalanmasıyla sona erdi.

Lefkoşa Kaymakamı İbrahim Basri Anıt Özel Defteri’nde şu duygularına yer verdi:

“Aziz şehitlerimiz, Kıbrıs Türk halkının özgür bağımsız ve güvenli bir gelecek içerisinde yaşamlarını sürdürebilmeleri için değerli canlarınızı hiç düşünmeden feda ettiniz. Sizlerin bıraktığı aziz hatıralar önünde saygıyla eğilirken, bu topraklar için yapmış olduğunuz onurlu mücadeleye layık olmak vazgeçilmez görevimiz olacaktır. Şehit olan sizleri saygı minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhlarınız şad olsun”

ÖZDABAN

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Temsilcisi Tank Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban da anıt özel defterine şunları yazdı:

“Aziz şehitlerimiz, kahraman Kıbrıs Türk halkının varlık, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi uğruna çekinmeden canlarınızı, vererek mukaddes şehitlik mertebesine eriştiniz. Eşsiz kahramanlıklarınız yüce Türk ulusunsun şanlı tarihindeki müstesna yerini daima muhafaza edecektir.

Bugünkü  neslin temsilcileri olarak çok çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Vermiş oldunuz haklı ve onurlu mücadele sonucunda kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet korumak ve yaşatmak azmi ve kararlılığı  ile gerektiğinde biz de canımızı seve seve feda edeceğiz. Sizleri minnet ve şükranla anıyor,  manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz. Ruhlarınız şad olsun”

DAĞMAN

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Temsilcisi Piyade Albay İbrahim Dağman’ın ise anıt özel defterine kaydettikleri şunlar:

“Aziz şehitlerimiz, 42 yıl önce Kıbrıs Türkü’nün onurlu var olma mücadelesinde özgür yaşamak ve sizden sonrakilere bağımsız bir vatan bırakmak için en kutsal varlığınız olan canlarınızı feda ederek şahadet mertebesine ulaştınız. Bilmenizi isteriz ki bugün uğrunda şehit olduğunuz değerlere sahip çıkan Kıbrıs Türk halkı cumhuriyetimizi dünya var oldukça yaşatacak ve şanlı bayrağımızı vatanın her karış toprağında ilelebet dalgalandıracaktır.Sizleri şükran ve rahmetle anarken yüce hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun”.

 

Ayrıca 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında Yavuz Çıkarma Plajı’nda tören düzenlendi.

Saat 08:20’de protokol sırasına göre çelenklerin denize bırakılmasıyla başlayan törende,  saygı marşı çalındı, saygı duruşunda bulunuldu.

Tören daha sonra KKTC Yelken, Motor, Kürek Federasyonu’na bağlı yatlar tarafından Türkiye Aydıncık’tan getirilen Bayraklar Türk Askeri’ne teslim edilerek adaya çıkarılmasıyla devam etti.

Bunu İstiklal Marşı eşliğinde Bayrakların göndere çekilmesi izledi.

Ardından adada yakılan barış ve özgürlük meşalesi asker tarafından sahile çıkarılarak Lefkoşa’daki tören alanına taşınmak üzere Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) öğrencilerine  teslim edildi.

Tören, Karaoğlanoğlu Şehitliği’nin şehitliğin gezilmesi ve kabirlere çiçek bırakılmasıyla sona erdi.

Törene, Cumhurbaşkanlığı’nı temsilen Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Danışmanı Halil Sadrazam, KKTC Meclisi’ni temsilen Meclis İdari, Mali, Teknik ve Parlementer Hizmetleri Müdürü  Serkan İlseven, Başbakanlığı temsilen Mehmet Kortay, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ni temsilen Çalışma Muavini Kayhan Ünal, Girne Kaymakamı Mustafa Erişmen,  KTBK’yi temsilen Merkez Komutanı Topçu Albay Kemal Çakmak,  GKK’yı temsilen Sahil Güvenlik Komutanı Deniz Yarbay Şevket Üntaç Ekim, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, siyasi parti, dernek, okul ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileriyle diğer yetkililer katıldı.(Kıbrıs Postası)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.