İlk jet uçağı De Havilland Comet’in 1952 yılında ticari uçuşlara başlamasıyla havacılıkta standartlar gelişmeye başlamıştı. Türk Hava Yolları da çağa ayak uydurmak için daha süratli ve daha konforlu seyahat imkanı sağlayan jet uçağı alma kararı vermişti. Bu sebeple uçak üreticisi McDonnell Douglas firmasının yeni geliştirdiği DC 9 modeli seçildi. Sipariş edilen uçaklar üretilip teslim edilene kadar jet uçaklarıyla operasyona alışılması amacıyla üretici firma aylık 15 bin ABD Doları karşılığında DC 9-15 tipi bir uçağı kiralık olarak göndermişti.

Jet serisinin ilki olan bu uçağa TC-JAA tescili ve TOPKAPI ismi vermişti.

TOPKAPI ilk seferini 1 Eylül 1967 tarihinde Ankara-İstanbul-Brüksel hattında yaparak Türk Hava Yolları’nda jet çağını başlatmıştı.

Ülkemizde 1973 yılına kadar uçan TOPKAPI, sipariş edilen uçaklar teslim edilince firmaya iade edildi ve 2005 yılına kadar değişik havayolu şirketlerinde aktif olarak kullanıldı. Uçtuğu son havayolu iflas edilince satıldı ve günümüzde restoran olarak varlığını sürdürmektedir.

Şimdilerde Kolombiya’nın Manizales şehrinde uçak restoran olarak görev yapan İLK JET UÇAĞIMIZI yazarımız Bilal Sarı geçen yıl ziyaret etti ve bir video yayınladı. Aynı zamanda Gölyaka Hava Sporları Derneği Başkanı olan Bilal Sarı, ilk jet uçağımızı ülkemize geri kazandırıp, hazırlanacak bir müzede 1967 yılındaki renkleri ve tesciliyle sergilenmesi için çalışmalar yürütmektedir.

Yazarımız duygu ve dileklerini şu sözleriyle dile getirdi;

“Derneğimizi, yeşilliklerin mavi gökyüzüne uzandığı bölgemizde hava sporları özgürce yapılsın diye kurduk. Amacımız en kısa sürede hava parkımızı kurmaktır. İlk jet uçağımız TC-JAA “TOPKAPI”yı yurdumuza geri getirip sergilemek de hedeflerimiz arasındadır. Derneğimiz para hariç her türlü desteğe ihtiyaç duymaktadır.”

Doğrudan TOPKAPI’yı İzlemek İsterseniz 06:03 Tıklayın

https://www.youtube.com/watch?v=3rdcQtt2Rko

*

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.