Bir zamanların lideri şimdi iflas sürecinde…

LAN Airlines ve TAM Airlines’ın birleşmesiyle oluşan LATAM, Latin Amerika’nın en büyük havayolu şirketi oldu. Ancak, Mayıs 2020’de Bölüm 11 iflas koruma programına giren hava yolu, Dünyadaki birçokları gibi pandemi krizinin getirdiği sıkıntılarla boğuşuyor

Merkezi Santiago, Şili’de bulunan LATAM Airlines, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Paraguay ve Peru’daki yan kuruluşları ile Latin Amerika’nın en büyük havayolu şirketi olarak kabul ediliyor. Havayolu, iç ve dış hat uçuşları sağlar, hem yolcu uçağı hem de kargo taşımacılığı yapıyor.

LATAM’ın tarihi

Şirketin geçmişi, Şili Hava Kuvvetleri Komutanı Arturo Merino Benítez’in Şili’nin Línea Aérea Nacional’ı LAN’ı kurduğu 1929 yılına kadar uzanıyor. İlk uluslararası uçuşunu 1946’da Santiago-Buenos Aires  arasında gerçekleştirdi. 1970 yılında LAN Avrupa’ya uçmaya başladı. 

LAN Airlines, Şili hükümeti şirketin hisselerinin% 51’ini yerel yatırımcılara ve Scandinavian Airlines System’e (SAS) sattığı 1989’da özelleştirilene kadar Şili’nin bayrak taşıyıcısıydı.

1990’larda şirket genişledi ve sonunda oneworld ittifakına katıldı. 2000’li yıllarda, havayolu Kolombiyalı havayolu AIRES’i satın aldı ve onu LAN Cargo’ya çevirdi. 

Hikayenin diğer yarısı, eskiden Brezilya’nın önde gelen havayolu şirketi olan TAM Airlines. TAM, Táxi Aéreo Marília’nın kısaltmasıdır ve Ocak 1961’de bir pilotlar kooperatifi tarafından kurulmuştur. Orijinal filosu dört Cessna 180 ve bir Cessna 170’ten oluşuyordu. 

TAM, 1996 yılında Paraguaylı havayolu Lapsa’yı satın aldı ve adını Tam Mercosur olarak değiştirdi. TAM Havayolları, 1998 yılında Sao Paulo’dan Miami’ye ilk uluslararası uçuşunu gerçekleştirdi. Sonunda, ağ Santiago de Chile, Buenos Aires ve New York’a yapılan uçuşlarla genişletildi. 2010 yılında havayolu, Star Alliance’a katıldı. 

19 Ocak 2011’de TAM, LATAM Airlines Group’u birleştirmek ve oluşturmak için LAN Airlines ile bir anlaşma imzaladı. Grup, 2015 yılında LATAM olarak yeniden markalaştığını duyurdu; süreç, yeniden boyanmış ve birleşik görünümden personel üniformalarına ve havaalanlarındaki check-in masalarına kadar her şeyi içeriyordu ve hem LAN hem de TAM markalarını kaldırdı..

2016 yılında Qatar Airways, yaklaşık 613 milyon $ karşılığında LATAM Airlines Group’un% 10 hissesini satın aldı.

2019 yılında, dünya çapında 70 milyondan fazla yolcusu, 342 uçaktan oluşan filosu ve 41.000’den fazla çalışanıyla, taşıyıcı, bölgede lider olarak ortaya çıktı. Şili’nin LATAM’ı, art arda son dört yılda 700 milyon dolardan fazla kar bildirdi.

26 Eylül 2019’da Delta Air Lines, Latin Amerika pazarlarına erişimi genişletmeyi ve LATAM’ın% 20 hissesini 1,9 milyar dolara satın almayı planladığını duyurdu. Buna ek olarak Delta, havayolu ile ortaklığını genişletmek için 350 milyon dolar harcamayı planladı. Satın alma Ocak 2020’de tamamlandı.

Mevcut durum 

Koronavirüs krizi, havayolu ve yatırımcıları için beklenmedik bir darbe oldu. Mayıs 2020’de, LATAM’ın yolcu trafiği% 95 azaldı ve şirket, salgının tam etkisinden önce bile 2020’nin birinci çeyreğinde 2 milyar doların üzerinde net zarar kaydetti.

26 Mayıs 2020’de LATAM, Bölüm 11 iflas koruması için başvuruda bulundu ve acil durumda yeniden yapılanma talebinde bulundu. Şirket ayrıca 1.800 çalışanı işten çıkardı. 

Bağlı ortaklıklar aynı süreci yaşadı. LATAM Arjantin, Haziran ayında faaliyetlerini durdururken, LATAM Brezilya, Temmuz 2020’nin başlarında iflas başvurusunda bulundu.

Latin Amerika hükümetleri bayrak taşıyıcılarını desteklemiyor ve katı seyahat yasakları uygulamıyor. Şili Hükümeti LATAM’ı ülke için stratejik bir şirket olarak görse de bir kurtarma paketi hazırlamadı.

Delta CEO’su Ed Bastian, Mayıs 2020’de yaptığı açıklamada, “LATAM ile ortaklığımıza sıkı sıkıya bağlı kalıyoruz ve uzun vadede daha güçlü bir havayolu ve Delta ortağı olacağına inanıyoruz” dedi.

Yeniden yapılanma sırasında operasyonları desteklemek için LATAM, havayolunu kontrol eden Cueto ailesi ve Qatar Airways dahil olmak üzere büyük hissedarlardan 900 milyon dolara kadar para topladığını söyledi.

Şu anda LATAM’ın elinde 1.3 milyar dolar nakit rezervi bulunuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.