2920 Türk Sivil Havacılık Kanununun mülga 144’üncü Maddesi İnsansız Hava Araçlarıyla ilgili olarak yeniden düzenlendi…

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) insansız hava araçları için 3 günlük ek sürenin Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlüğe girdiğini açıkladı.

SHGM’den yapılan açıklama şöyle:

2 Eylül 2016 tarihli 673 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun İnsan Hava Araçaları ile ilgili 144. maddesinde değişiklik yapılmıştır.

Buna göre; insansız hava aracı satan şirketlerin işletici ve yöneticileri, sattıkları azami kalkış ağırlığı beşyüz gram (dahil) üzerindeki İHA ile ilgili bilgileri ve satın alanların kimlik bilgilerini SHGM’nin kayıt sistemine kaydetmesi gerekmektedir.

Yeni düzenleme ile, kurallara aykırı hareket edenler ile yurtdışından bireysel olarak getirdiği veya yurtiçinde devraldığı aracı en geç üç gün içinde sisteme kaydettirmeyenlere beşbin Türk Lirası idari para cezası verilecektir.

Mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında İHA uçuran kişilere bin Türk Lirasından onbin Türk Lirasına kadar verilecek idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca dışında SHGM’nin koyduğu İHA kurallarına sivil havacılığı düzenlemek maksadıyla alacağı önlemlere uymayanlara da bin Türk Lirasından onbin Türk Lirasına kadar idari para cezası kesilecektir.

Belirlenen alanlar dışında İHA uçuranlara uygulanacak idari para cezaları, mahallin mülki idare amirince, diğer idari para cezaları ise SHGM tarafından uygulanacaktır. Yapılan değişiklikle ayrıca, suç işlenmesinin önlenmesi ve suç soruşturmalarında kullanılmak üzere SHGM’deki kayıtlı bilgiler, kolluk birimleriyle paylaşabilecektir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.