1994 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun aldığı kararla Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO)’nun kuruluş tarihi olan 7 Aralık günü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de  Uluslararası Sivil Havacılık Günü olarak kutlanıyor

 Bağımsız Havacılar ailesi olarak yurt ve dünyadaki tüm sivil havacıların bu özel gününü kutluyoruz.

 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü nedeniyle, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak ve Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici  birer mesaj yayınlayarak  sivil havacılık çalışanlarının günlerini kutladılar.

  Bu gün kapsamında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan  yayınladığı mesajda şunları ifade etti.

Havacılığımızın her geçen gün daha da gelişip, güçlendiğini görmenin gururu içinde bir yılı daha geride bırakırken, 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü vesilesi ile bu başarıya katkı sağlayan tüm sivil havacılık çalışanlarımızı en içten dileklerimle kutlarım.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) Kuruluş Günü olan ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Uluslararası Sivil Havacılık Günü olarak kutlanan 7 Aralık, bu yıl Türkiye için çok daha büyük bir anlam içeriyor.  Türkiye, kurucu üyesi olduğu ICAO’nun karar organı olan Konsey Üyeliği’ne yıllar sonra adaylığını açıklamış ve büyük bir oy çoğunluğu ile seçilerek çok önemli bir başarıya imza atmıştır.

Konsey üyeliği seçimlerine Avrupa grubu adaylarından biri olarak giren ve 172 üyenin 156’sının oyunu alarak seçilen Türkiye, üç yıl boyunca üsteleneceği bu görev kapsamında küresel ölçekte sivil havacılık standartlarını ve regülasyonlarını belirleyen ve onaylayan aktörlerden biri olacaktır. Ülkemizin bu önemli göreve seçilmesi, Türkiye’nin sivil havacılıkta son 13 yılda yaptıklarının dünya tarafından tescil edildiğinin bir göstergesidir.

Bu başarının elde edilmesinde büyük emek sarf eden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüzün değerli çalışanları başta olmak üzere, adaylık sürecinde yardım ve desteğini esirgemeyerek ülkemizin seçilmesi konusunda gayret gösteren sektör kuruluşlarımızın tümüne bir kez daha en içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

ICAO’nun 2015-2018 yılları için belirlediği “Hiçbir Ülkenin Geride Kalmaması için Birlikte Çalışıyoruz” başlıklı teması kapsamında ülkemiz, gerek ülke içinde gerekse dünya genelinde sivil havacılık faaliyetlerinin uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği içinde sürdürülmesi konusunda eşgüdüm ve işbirliği içinde çalışmalarını yürütmektedir. Ülkemiz, 13 yıl içinde  sivil havacılıkta kaydettiği ilerleme ile ICAO üyesi ülkeler içinde 30. sıradan 11. sıraya yükselerek dünya havacılığı içinde önemli bir yer edinmiştir.  Ülkemiz sadece yolcu ve uçak trafiğindeki büyüme rakamları ile değil aynı zamanda ICAO standartlarının hayata geçirilmesi konusunda yürüttüğü faaliyetler kapsamında da küresel havacılık sisteminin gelişmesine en önemli katkı sağlayan ülkelerden biridir.

ICAO ile yapılan eğitim işbirliği mutabakatı ile bölgemizdeki ülkelerle sivil havacılık deneyimlerinin paylaşılması, değişim ve eğitim programları ile bölgesel havacılığımızın gelişimine katkı sağlanması konusunda aktif rol üstelenen ülkemiz,  hiçbir ülkenin geride kalmaması için işbirliği içinde çalışılması konusundaki ICAO hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürmekte ve başta Afrika ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelere eğitim vermektedir.

ICAO Konsey üyeliğimizin sivil havacılığımızı daha ileri noktalara taşımasına vesile olması ve 2017 yılının havacılığımız adına yeni başarılara imza atacağımız bir yıl olması dileğiyle, sivil havacılık camiasının 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nü bir kez daha kutlar, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı
Ahmet ARSLAN

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak’ın Mesajı  :  

Değerli Mesai Arkadaşlarım,

Ülkemiz,  1,5 milyar insanın uçakla makul bir süre içerisinde ulaşabileceği bir coğrafyada yer alıyor;  Asya ile Avrupa, Balkanlar ile Kafkaslar, Kafkaslar ile Orta Doğu arasında son derece önemli stratejik bir köprü vazifesi görüyor. Bu da Türkiye’yi tartışmasız bir biçimde dünya sivil havacılığının merkezi haline getiriyor.

Bu gerçek doğrultusunda hareket eden vizyoner kadrolar, Hükümetimizin önderliğinde Cumhuriyet tarihimizin en büyük ulaştırma projelerini hayata geçirdiler. Sayın Cumhurbaşkanımızın veciz ifadeleriyle “Türkiye’nin son 14 yılda gerçekleştirdiği büyük kalkınma hamlesinin temel altyapısını ulaşım” oluşturdu.

Bu büyük hizmet kadrosunun bir unsuru olarak bizler de öz kaynaklarımız ve YİD modeli ile asrın projelerine imza attık. Benzeri birçok gelişmiş ülkede bile bulunmayan çağdaş havalimanlarını, terminal binalarını halkımızın bir bir hizmetine sunduk.

Ülkemizin doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini havayolu ile birbirine bağladık. Böylece, insanlarımız arasında gönül ve sevgi köprüleri de inşa etmiş olduk.

Mega projelerimiz ve dev yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Hükümetimizin direktifleri doğrultusunda, sivil havacılık hizmetlerini daha yaygın, kaliteli ve teknolojik açıdan gelişmiş hale getirmek için gece gündüz çalışıyor, alın teri döküyoruz. Bu konuda büyük mesafe aldığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Bundan sonraki hedefimiz olan DHMİ’Yİ küresel bir marka haline getirmek için aynı azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla; bütün sivil havacılık camiasının ve kıymetli mesai arkadaşlarımın “7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü’nü” tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının hız kesmeden devamını diliyorum.

Funda OCAK
DHMİ Genel Müdür ve
Yönetim Kurulu Başkanı 

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici’nin mesajı:

Sivil havacılık faaliyetlerinin küresel ölçekte uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği temelinde sürdürülebilmesinde vazgeçilmez unsuru işbirliği yapılmasıdır. Bu işbirliğinin temeli 1944 yılında Şikago Sözleşmesi ile BM tarafından Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın (ICAO) kurulması ile atılmıştır.

Bu işbirliğinin önemine ve sivil havacılık faaliyetlerinin ülkelerin ekonomik gelişmesine olan katkısını vurgulamak amacıyla ICAO, kuruluş tarihi olan 7 Aralık’ı Uluslararası Sivil Havacılık Günü olarak ilan etmiştir. ICAO’un 2015-2018 dönemi için “Hiçbir Ülkenin Geride Kalmaması için Birlikte Çalışıyoruz” olarak belirlediği tema da, işbirliğinin küresel havacılığın en önemli unsur olduğunu göstermesi bakımından önem taşımaktadır.

Türkiye olarak 2003 yılında başlatılan Bölgesel Havacılık Politikası sonucunda ülkemizin sivil havacılıkta kat ettiği büyük ilerlemenin zeminini de bu anlayış oluşturmaktadır. Türkiye, kamu-özel sektör işbirliğinin yanısıra bölgesel ve küresel havacılık örgütleri ile tesis edilen işbirliği neticesinde ülkemiz sivil havacılıkta dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri haline gelmiştir. Sivil havacılıkta yaşanan bu gelişmeler, sadece sektörel büyüme rakamları ile alyapı çalışmaları ile kalmamış aynı zamanda havacılık teknolojileri ve havacılık endüstrisi için de itici bir güç oluşturarak, yıllar sonra ülkemizi kendi uçağını tasarlayan, üreten ve sertifiklandırma kabiliyetine haiz bir ülke konumuna yükseltmiştir.

İkili havacılık anlaşmaları kapsamında dünyanın en geniş uçuş ağlarından birine sahip olan ülkemiz, 3. Havalimanı projesi kapsamında sivil havacılıkta dünyanın önemli hub’larından biri haline gelme hedefine hızla ilerlemektedir. Sivil havacılığın sürdürülebilir büyümesi için temel öneme sahip, nitelikli insan kaynakları gücünün sektöre kazandırılması amacıyla da ülkemiz 2016 yılında bölgenin en önemli eğitim merkezlerinden biri olması planlanan Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin temelini atmıştır. Hayata geçirilen bu projeler sonucunda Türkiye, 2023 yılında 750 büyük gövdeli uçak sayısına, 350 milyon yolcu sayısına ve dünya genelinde 500 uçuş noktasına ulaşma hedefine adım adım yaklaşmaktadır.

Sivil havacılık faaliyetlerimizin, uluslararası kuruluşların belirlediği standartlar çerçevesinde uçuş emniyeti ve havacılık güvenliğinden taviz verilmeden sürdürülmesi için tüm gayretimizle çalışmaya devam ediyoruz. ICAO Konsey Üyeliği’ne seçilmemizin ardından bu konudaki çalışmalarımız bölgesel ve küresel düzeyde daha büyük bir gayretle sürdürülecektir.

Bu başarıların elde edilmesinde liderliği ile büyük katkısı olan ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Bakanımız Ahmet ARSLAN’a en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesile ile başta Genel Müdürlüğümüzün değerli çalışanları olmak üzere sektörde faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlarımızın, sivil havacılık çalışanlarının 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nü tebrik ediyorum.

Saygılarımla,
Bahri Kesici
Sivil Havacılık Genel Müdür V.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.