Pegasus Havayolları dün itibariyle Ankara -Kiev seferlerini başlattı.Ankara’dan havalanan ve 165 yolcu taşıyan  A320neo tipi Göksu burun adlı  uçak 6 Aralık saat 11.00 sularında Kiev’in Julyanı havalimanına indi.

Uçak aprona yanaştığı sırada Beşiktaş-Dinamo  Kiev maçına Türk taraftarlarını getiren Pegasus’un iki Boeing 737-800 tipi uçağı daha bulunuyordu.

Kırım Haber Ajansının (QHA) avianews.com’dan aktardığı habere göre, başkentler arasındaki seferlerin haftada dört gün yapılacağı kaydedilirken, sefer planlamalarının Ankara’dan daha çok uçakla aktarma yapılabilmesi için uygun şekilde hazırlandığı belirtildi.

Kiev-Ankara seferleri, Ankara’da İstanbul ve İzmir seferleriyle bağlantılı. Uçuşların, Ankara üzerinden  Bodrum, Ercan (KKTC), Amman (Ürdün) ve Erbil (Irak) seferleri ile bağlantılı olması planlandı.

Kiev-Ankara seferlerinde 20 kg bagaj dahil gidiş dönüş uçak biletinin fiyatının 74 dolar olduğu belirtilirken, bagajsız bilet fiyatının ise 62 dolar olduğu kaydedildi.

Kiev’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Pegasus Airlines Başkan Yardımcısı Reha Özdemir, havayolunun Ukrayna’ya ilk seferini gerçekleştirdiği 20 Ekim 2010 tarihinden 30 Kasım 2016’ya kadar 3 rotada 778 bin yolcu taşıdığını bildirirken, 20 Ekim 2010 tarihinde başlayan Harkiv-İstanbul rotasında 526 bin yolcu taşındığını, 17 Ekim 2012 tarihinde başlayan Lviv-İstanbul uçuşlarında toplu yolcu sayısının 224 bin ve 11 Aralık 2015 tarihinde başlayan Zaporijya-İstanbul uçuşlarında ise 28 bin kişi olduğunu, 9 Eylül 2011’den Mayıs 2014’e kadar devam eden Donetsk-İstanbul seferlerinin ise hesaba katılmadığını kaydetti.

Daha önce Ukrayna’nın başkenti Kiev ve Ankara arasında ilk  günlük uçuşlar, 30 Ekim’de  Ukrayna Uluslararası Havayolları şirketi tarafından başlatılmıştı.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.