ABD Federal Havacılık İdaresi, uçuşu durdurulan Boeing 737 MAX üzerinde bir sertifikasyon testi uçuşu gerçekleştirmeden önce sorunların azaldığını, ancak uçuş yasağının kaldırılması için bir zaman çizelgesinin taahhüt edilemeyeceğini söyledi.

FAA Yöneticisi Steve Dickson gazetecilere verdiği demeçte, “Çok titiz bir süreci takip ediyoruz ve zaman çizelgesine değil, sürece odaklanmamız önemlidir.” dedi.

Singapur Airshow esnasında sertifikasyon uçuşunun bir sonraki önemli kilometre taşı olduğunu ve tamamlandığında, sürecin nereye gittiğine dair biraz daha net olacağını düşündüğünü söyledi.

FAA pilotları tarafından gerçekleştirilecek sertifikasyon uçuşu henüz planlanmadı, çünkü hala çözülmesi gereken birkaç sorun var, ancak sorunları daraltmaya devam ediyoruz. Boeing’den birkaç konu için cevap bekliyoruz ”dedi.

737 MAX’ın bilindiği gibi beş ay içinde meydana gelen iki ölümcül kazadan sonra geçen Mart ayında uçuşları durdurulmuştu. Boeing, pilotların büyük kısmı tarafından sorumlu tutulan kokpit yazılımını yeniledi ve pilotlar için simülatör eğitimi planlandı .

Dickson, bu kararın zamanı geldiğinde uçuşa verilmesi kriterleri üzerinde küresel düzenleyiciler arasında birbirine yakın teknik uyum beklendiğini söyledi, ancak uçağın dünya çapında yeniden hizmete girmesinde farklılıklar olabileceğini belirtti.

FAA Başkanının son günlerde çeşitli etkinliklerde yaptığı açıklamalar birbiriyle örtüşmektedir. Burada anlaşılan hala bazı sorunların olduğu ve kısa sürede çözüme kavuşturularak sertifikasyon uçuşunun yapılabileceği değerlendirilmektedir.

Emniyetli uçuşlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.