Uçağın kaybolan uçağın enkazına ulaşıldı. Kazada 3 kişi hayatını kaybetti.

Güncellendi

77 yaşındaki DC-3 tipi uçak, Kolombiya’daki Villavicencio La Vanguardia Havalimanı’ndan (VVC) havalandıktan dakikalar sonra kayboldu.

HK-2820 olarak tescil edilen eski model uçağın, onarımdan geçtikten bir test uçuşu gerçekleştirmesi gerekiyordu. Ancak, Kolombiya’daki Villavicencio La Vanguardia Havalimanı’ndan (VVC) kalkıştan yaklaşık 5 dakika sonra, yerel Hava Trafik Kontrolü (ATC) uçakla radar ve telsiz bağlantısını kaybetti. Kaybolmadan önce, 3 kişilik uçuş ekibinin acil durum ilan ettiği ve ATC’nin kokpitten aldığı son sinyal olduğu bildirildi.

Kolombiya Sivil Havacılık Otoritesi yaptığı açıklamada, “07:05’te, Aliansa şirketine ait HK-2820 tescilli Douglas DC-3 uçağıyla yerel saat, radar ve iletişim bağlantısı kesildi” dedi. “Uçak yerel saatle 7:00’de Vanguardia de Villavicencio Havalimanı’ndan kalktı. Hemen, Aeronautica Civil ve diğer yardım kuruluşlarından arama ve kurtarma personeli, uçağın ve mürettebatın yerini tespit etmeye çalışmak için bir operasyon başlattı. Ön bilgiler, uçakta mürettebat da dahil olmak üzere beş kişinin bulunduğunu gösteriyor.”

Uçağın Guatiquia Nehri Kanyonu civarında bir yerde bulunabileceğinden şüphelenen Kolombiya Sivil Savunma Başkanlığı, arama kurtarma ekiplerini gönderdi. Uçağın Guatiquia’da bir nehir yatağında bulunduğuna dair yerel medya kuruluşlarından gelen haberlere rağmen, Kolombiyalı yetkililer bu bilgiyi doğrulamadı.

HK-2820 tescilli uçağın kaybolduğu gün, Kolombiya Hava Kuvvetleri’ne ait bir UH-60 helikopterinin uçağa yerleştirilmiş acil durum tespit cihazından sinyaller aldığı, ancak kötü hava koşulları nedeniyle UH-60’ın bölgeyi kontrol edemediği bildirildi.

Kayıp DC-3, havayolunun web sitesinde belirtilen üç Douglas DC-3 ve tek bir DC-3TP uçağından oluşan bir filo işleten kargo ve yolcu charter uçuşları yapan Kolombiyalı bir hava taşıyıcısı olan Aliansa Aerolineas’a ait. Şirket, 25 yıldır sadece tipte uçak filosu işletiyor.

1944 yılı yapımı uçak büyük yük kapasitesi ve güvenilirliği nedeniyle övülüyordu. Uçak Ağustos 2019’da Kolombiya’nın La Chorrera Havalimanı’na (LCR) indikten sonra uçuş ekibinin taksi yaparken kontrolü kaybedip pist dışına çıkmıştı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.