15 Temmuz’daki FETÖ/ PYD örgütü yanlısı askerlerin darbe girişiminin önemli merkezlerinden biri olarak kullanılmak istenen 7. Ana Jet Üssü’nün, o dönem ki komutanı Tuğgeneral Emin Ayık’ın, darbeci olduğu gerekçesiyle tutuklanmasıyla boşalan komutanlığına Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Albay Hüseyin Kanbur’un atandığı, yeni komutanın geçtiğimiz günlerde görevine başladığı bildirildi.

huseyinkanburDarbe girişimi üzerine meydanlara çıkan halkın darbecilere karşı koymasıyla birlikte darbeciler şok yaşarken, kendilerine karşı koyan halka ve bazı kurumlara yeni saldırılar planladıkları, 2. aşama olarak adlandırılan bu saldırının da Erhaç’taki 7. Ana Jet Üssü’nden başlatılacağı öne sürülmüştü. Darbeci olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan dönemin üs komutanı Tuğgeneral Emin Ayık, tutuklanmış, daha sonra silahlı kuvvetlerden de ihraç edilmişti. Darbecileri engellemek üzere, 16 Temmuz sabaha karşı, iş makineleri ile belediye ve kamu kuruluşlarının ağır araçlarıyla pisti tıkanan ve sivil uçuşlarda da kullanıldığı için “Malatya Havalimanı” olarak adlandırılan Erhaç 7. Ana Jet Üssü, 7 Ağustos gününe kadar tüm uçuşlara kapatılmış, bu sürede THY ve diğer sivil havayolu şirketlerinin Malatya uçuşları gerçekleştirilememişti.

Darbe girişimine katılan ve görevden alınan komutanların görev yaptıkları diğer ana jet üslerine komutan ataması yapılırken, darbecilerin merkezi olması nedeniyle kapatılacağı belirtilen Akıncı Üssü’nün yanı sıra Erhaç’a atama yapılmaması, Erhaç’ın da kapatılmasının düşünüldüğü yorumlarına yolaçmıştı. Ancak, AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın konuyu ilettiği Başbakan Binali Yıldırım ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Erhaç’ın kapatılmasının söz konusu olmadığını, en kısa sürede yeni komutan ataması yapılacağını bildirmişlerdi.

Tüm bunların ardından 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na, Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargahında görevli olan Kıdemli Albay Hüseyin Kanbur’un atandığı öğrenildi. Erhaç 7. Ana Jet Üssü’ne atanan Hüseyin Kanbur’un, Silah Sistem Albayı olduğu ve üssün 50 yılı bulan tarihindeki pilot olmayan ilk komutanı özelliği de taşıdığı belirtiliyor.

(MalatyaHaber.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.