tayyarecivecihi.com

VECİHİ K-VI uçağı 94 yıl önce bugün, 25 Ocak 1925 günü ilk uçuşunu gerçekleştirerek gökyüzüyle buluşmuştu…

I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı döneminde çeşitli ülkelerin ürettiği uçaklarla uçan Vecihi Hürkuş, neden kendi uçağımız yok diyerek bu konudaki düşüncelerini arkadaşlarına da açıklamıştır. İcatçı ruhuyla bir Türk uçağı tasarımı yaparak hayata geçirmiştir. Haziran 1923’te Edirne’de arızalandığı için terk edilen İtalyan uçağını almak için arkadaşı Eşraf ile memur edilmiştir. Kısa zamanda tamir edilip  iki motorlu kaproni tipinde uçağı Edirne’den İzmir’e getirirler. Dönemin Hava Kuvvetleri Müffetişi Albay Muzaffer bey kısa sürede sağlanan başarıdan çok etkilenerek getirilen uçağın ismini ”Vecihi” olmasını ister. Vecihi Bey (Hürkuş) bu olaydan aynı şekilde etkilenip ona yapmak istediği Türk uçak projesini sunmuştur ve kabul edilmiştir.

23 Haziran 1923’te daha Cumhuriyet ilan edilmeden Vecihi K-VI tasarlanır ve teknik çizimleri kısa sürede tamamlanır. Motoru hariç diğer parçaları kendileri tarafından yapmışlardır. Motor konusunda Yunanlılardan ele geçirilen uçakların motorlarından yararlanılmıştır. 14 ayda Vecihi K-VI tamamlar ve Seydi köy hava meydanına taşınır. Vecihi Bey (Hürkuş) için her şey gayet güzel gidiyordu fakat bir sorun vardı. Uçuşuna onayı vericek yeterli bilgide mühendis ve ekipman olmadığı için herşey Vecihi Beye (Hürkuş) kalmıştır. ( Uçuş testleri , motor kontrolleri.) 28 Ocak 1925’de 15 dakikalık uçuşta uçak, Vecihi Bey (Hürkuş) tarafından havada gerekli testler yapıldıktan sonra başarıyla yere inmiş ve arkadaşlarının coşkulu alkışlarıyla karşılanmış, kurban kesilmiştir. Uçuş 15 dakika sürer çünkü uçuş testleri uluslar arası standartlarda 15 dakika olarak kabul edilmiştir.

Vecihi Bey (Hürkuş) Akşam, tebliğ edilen evrakla, izinsiz uçmaktan dolayı 10 günlük hapis ve yarım maaşının kesilmesi cezasıyla ödüllendirilmiştir.”

VECİHİ K-VI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

  • Görev: Keşif
  • Mürettebat: 2 (160 kg)
  • Motor: Benz (6 silindirli)
  • Motor Gücü: 200 hp
  • Azami Hız: 207 km/h
  • Kalkış Ağırlığı: 1270 kg
  • Kanat Açımı: 11,70 m
  • Uzunluk: 7,61 m
  • Yükseklik: 3,0 m
  • İmalat Adedi: 1 adet

*  *  *

Türkiye’de üretilen ilk uçak VECİHİ K-VI; 28 Ocak 1925 günü ilk ve tek uçuşunu yaptı. İlk uçağımıza ait az sayıda fotoğraf, Vecihi Bey’in verdiği ölçüler ve anlatımlar var sadece.
Modelci, maketçi, tasarımcı, öğrenci, mimar pek çok Vecihi Hürkuş Dostu; ilk uçağımızı, çocuklar, gençler ve havacılık sevdalılarıyla buluşturmak için gece/gündüz bireysel ya da takım çalışmalarını hızla ve heyecanla sürdürüyorlar.

Biraz önce başlayanlar var, son noktaya yaklaşmaya çalışanlar var.
Kısa bir süre sonra belki; her yerde farklı farklı, birbirine benzemeyen pek çok VECİHİ K-VI uçaklarımız olacak. Bu durum sanırım tüm havacılık meraklılarını üzecektir.

Az üzülmek ya da hiç üzülmemek için ne yapabiliriz?
Bu konuda çalışma yapmış, yapmakta olan ya da çalışma yapacak olanlarla bu sorunu ve sorumluluğu paylaşabiliriz.
Veriler yeterli olmadığı için en azından; bu çalışmaya katılanlar arasında bilgi ve görüş alışverişi yapabilir, ortak değerlendirme, belki ortak çalışma ile daha başarılı, dah mutlu ve daha gururlu olabiliriz.

HEDEFLERİMİZ VAR:
– YAKIN DÖNEM:
VECİHİ K-VI (Motorlu Maket 1/6) (Sponsor haber bekliyor)
– ORTA DÖNEM:
VECİHİ K-VI (1/1 Aslına en yakın örnek)
– UZUN DÖNEM:
VECİHİ K-VI (Uçuşta…)

Facebook etkinlik sayfası bu ortak çalışma için yeterli olmayabilir, ama birlikte bu sorunu da çözebiliriz.
Sevgi ve Saygıyla,

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD)
 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.