IMAX formatında çekilen  belgesel film “Güzel Bir Gezegen” (A Beautiful Planet), Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bakıldığında ne kadar güzel bir dünyamız olduğunu gözler önüne seriyor.

Özgün anlatımı  oscar ödüllü oyuncu Jennifer Lawrence tarafından yapılan belgeselin yönetmen koltuğunda bu tarz projelerde daha önce de imzası bulunan Toni Meyers oturuyor.

Meyers, uzaydan yeryüzüne bakarak çekmek istediği son filmi olduğunu belirterek şöyle dedi:
“Uzay istasyonundan dünyaya yeniden bakmak istedim. Orada Kubbe (Cupola) denilen harika bir görüntüleme platformu var. Görüntülerin muhteşem olacağını biliyordum ve dünyamızın şu anki durumunu oradan seyretmek istedim. Fakat aynı zamanda filmi seyredecek yeni neslin evlatlarına ne kadar güzel bir gezegenin bize miras kaldığını göstermek istedim.”

Meyers, “Güzel Bir Gezegen” için astronotları diğer filmlerinde olduğu gibi film yapımcısına dönüştürdüğünü  kaydederek,“Ekibi uzaya gitmeden önce film çekim teknikleri konusunda eğittik. Sinemacılık, yönetmenlik, ışık, ses kayıt, oyunculuk ve sahnelerde ekip arkadaşlarını nasıl yönlendirmeleri gerektiği konusunda eğitim verdik.” ifadesini kullandı.

Uzay istasyonundaki astronotlardan Samantha Cristoforetti, çekim ekibinin bir parçası olmanın kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi:
“Filmi özellikle 3D’de seyrettiğinizde uzay istasyonu ortamının içine dalıyorsunuz. Sanki gerçekten orada olmak gibi. Çok yüksek çözünürlükte dev ekranda görünce filmin içine giriyorsunuz.”

Dijital çekimler sayesinde dünyanın geceleyin şehirlerinden ve kutuplarından yayılan enfes ışıkları da filmde görülen yeryüzü manzaraları arasında bulunuyor.

Geçen hafta ABD’de prömiyeri yapılan “Güzel Bir Gezegen” belgesel filminin Türkiye vizyon tarihi henüz açıklanmadı.(euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.