Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Karaman, uçak bakım standardı konusunda birçok Avrupa ülkesinden daha iyi bir konuma geldiklerini söyledi.

THY uçaklarının bakımlarının son derece titiz bir şekilde yapıldığını söyleyen Karaman “Emniyet olmazsa olmazımız. Kârdan fedakârlık yapıyoruz ama uçakların bakımından kesinlikle taviz vermiyoruz. Bakım standardı konusunda Avrupa’nın bir çok ülkesinden daha iyiyiz” dedi.

“THY İNANILMAZ HIZLI BÜYÜDÜ”
THY Teknik’in kapasitesi ve yaptığı işler hakkında bilgi veren Genel Müdür Karaman, birçok havayolu şirketinin bakımlarının gerçekleştirdiklerini belirtti. Karaman, “Türk Hava Yolları’nın 300’e yakın bir uçak filosu var. Bunun yanı sıra Pegasus’un uçaklarına bakıyoruz, ULS’nin uçakları bize gelir, Onur Air’in bu sene 3 adet Airbus 330 uçağına baktık. Ortadoğu pazarından, Katar’dan uçaklar geldi, Hindistan’dan birkaç firma var onlara baktık” dedi. Teknik bakım yaptıkları uçakların yüzde 40 yabancı uçaklardan oluşması hedefiyle çalıştıklarını anlatan Karaman, “Fakat THY o kadar hızlı büyüdü ki, yüzde 20’lere düştük. Bakım yaptığımız uçakların yüzde 80 THY uçakları” diye konuştu.

THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Karaman, şu anda İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen ile Ankara Esenboğa Havalimanlarındaki hangarlarda faaliyet gösterdiklerini söyledi. Karaman İstanbul da yapımı devam eden yeni havalimanında dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus 380’e hizmet verecek dev hangar inşa edeceklerini kaydetti.

DEV UÇAK HASTANESİ
Bölgenin Bakım Merkezi konumuna geldiklerine dikkat çeken Genel Müdür Karaman, dev bir uçak hastanesi durumuna geldiklerini kaydetti. Türkiye de havacılık sektörünün çok hızlı büyüdüğünü ifade eden Karaman, ”Türkiye’de sektör çok hızlı büyüdü. Bunu bu şekilde kimse planlamıyordu. THY’nin bugünkü uçak sayısına 2018’de çıkmasını bekliyorduk. 2018’e hazır olacaktık ama THY’nin uçak sayısı artınca üçüncü firmalara verdiğimiz iş azaldı. Birinci önceliğimiz THY ve ana amacımız THY uçaklarını faal tutmak” dedi.

ahmetkaraman1

4 BİNE YAKIN TEKNİSYEN VAR
4 bine yakın teknisyenleri bulunduğunu belirten Genel Müdür Karaman, “Ciddi anlamda bir personel eğitim seferberliğimiz var. Sektörün okulu gibiyiz” dedi. (Yeni Şafak)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.