İklim değişikliğinin maliyeti artıyor: AB’nin 10 yıllık ekonomik kaybı 145 milyar Euro, Türkiye’de durum ne?

Hava sıcaklığının yükselmesi gibi derin etkilerinin yanı sıra iklim değişikliğinin bir de ekonomik maliyeti var. Avrupa Birliği’nin (AB) iklim değişikliği kaynaklı ekonomik kaybı son 10 yılda 145 milyar euroya kadar yükseldi.

AB’nin sadece 2020’deki kaybı 12 milyar euroyu aştı. Türkiye’nin 2020’de iklim kaynaklı ekonomik kaybı ise 356 milyon euro oldu.

Dünya liderleri Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı’nda (COP) bu küresel soruna çare arıyor.

Ancak uluslararası toplumun taahhütlerinin ne kadarını yerine getirdiği ya da getireceği tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Türkiye 356 milyon euro ile 8. sırada

Belçika’nın kaybı 377 milyon Euro olurken iklim kaynaklı ekonomik kayıp Romanya için 370 milyon euro ölçüldü. Türkiye ise 356 milyon euro kayıp ile Avrupa ülkeleri içinde 8. sırada bulunuyor. Polonya, Hollanda, İrlanda, İsviçre ve Çekya’nın kaybı 100 milyon Euro’nun üzerinde.

Kişi başına en çok kayıp Yunanistan ve Fransa’da

2020 yılında kişi başına düşen en yüksek kayıp ise 91 euro ile Yunanistan’da. Fransa’da kişi başına kayıp 62 euro olurken AB ortalaması 27 euro gerçekleşti. Türkiye ise 4 euro ile en düşük orana sahip ülkelerden birisi.

AB’nin 40 yıllık kaybı 500 milyara yaklaştı

AB’nin iklim değişikliği kaynaklı ekonomik kaybı 1980-2020 yılları arasında toplam 487 milyar euro oldu. Bu miktara verisi eksik olan bazı ülkeler dahil değil. 1980’den bu yana yıllık ortalama kayıp 11,9 milyar euro.

Avrupa Çevre Ajansı’nın hesaplamalarına göre kayıplar artış trendinde. Son 30 yılın verilerini analiz eden ajans ekonomik kayıpların son 10 senede yıllık yüzde 2 arttığını tahmin ediyor.

En fazla sera gazı emisyonu üreten ülkeler

İklim değişikliğiyle mücadele için ülkeler sera gazı emisyonunu düşürmeye çalışıyor. Avrupa’da kişi başına yıllık en fazla sera gazı emisyonu üreten ülke ise 37,6 ton ile İzlanda. Avrupa Birliği ortalaması ise 7 ton. Türkiye ise 5,7 ton ile ortalamanın altında bulunuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.