Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkABD Açık Semalar Antlaşması’ndan Çekiliyor

ABD Açık Semalar Antlaşması’ndan Çekiliyor

ABD 35 ülkeyi kapsayan ve ülkelerin birbirlerinin hava sahasında silahsız izleme uçuşu düzenlemesine imkan tanıyan Açık Semalar Antlaşması’ndan çekilmeyi planladığını açıkladı. Amerikalı yetkililer Rusya’nın antlaşmayı pek çok kez ihlal ettiğini savunuyor.

Trump yönetiminden üst düzey yetkililer, ABD’nin antlaşmada konuyla ilgili yer alan maddenin öngördüğü şekilde altı ay içinde antlaşmadan çekileceğini belirtti.

Yetkililer, antlaşmadan çekilme kararının Rusya’nın antlaşmaya uymayı reddettiği çok sayıda olayın yaşandığının tespit edildiği altı aylık bir değerlendirme sürecinden sonra alındığını söyledi.

“Antlaşmaya taraf olmanın artık ABD’nin çıkarına olmadığı net”

Küçük bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan yetkililerden biri, “Bu değerlendirme sırasında Açık Semalar Antlaşması’na taraf olmanın artık Amerika’nın çıkarına olmadığı net şekilde ortaya çıkmıştır” dedi. Yetkili Rusya’nın söz konusu antlaşmayı ABD ve müttefiklerine yönelik askeri tehditleri arttırabilecek şekilde ihlal edip uyguladığını savundu.

Başkan Donald Trump yönetimi geçtiğimiz yıl Rusya ile Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan da çekilmişti.

Amerikalı yetkililer, ABD’nin son günlerde Rus yetkililerle nükleer silah müzakerelerinin yapılması için görüşmelere başladıklarını da açıkladı.

Reuters’ın haberine göre Amerikalı bir yetkili, “Amaç yeni nesil nükleer silah denetim tedbirlerinin hazırlanmaya başlaması için güçlü ekiplerin oluşturulması. Amerika’nın silah denetimi konusundaki taahhüdü sürüyor. Avrupa’nın güvenliği konusundaki taahhüdümüz de öyle. Nükleer silahlara anlamlı kısıtlama getiren bir geleceğe bağlıyız” ifadelerini kullandı. Ancak yetkili, gelecekte nükleer silah denetimi konusunda yapılacak düzenlemelere uyma yükümlülüğünün de Rusya’da olduğunu vurguladı.

1955 yılında dönemin ABD Başkanı Dwight Eisenhower’ın ilk olarak teklif ettiği Açık Semalar Antlaşması 1992 yılında imzalanmış ve 2002 yılında da yürürlüğe girmişti.

Antlaşmada 35 ülkenin imzası bulunuyor. Bu ülkeler, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka (Grönland dahil), Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Kazakistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Türkiye, Ukrayna, İngiltere ve ABD.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Norveç’in 22 F-16 savaş uçağını Ukrayna’ya transfer edeceği bildirildi

ABD, Norveç'e 22 adet F-16 savaş uçağının Ukrayna'ya devredilmesi iznini verdi. Transfer sadece uçağı...

SOLOTÜRK 13 yaşında

Nice yıllara SOLOTÜRK....https://twitter.com/i/status/1779921631101513760TarihçeHv.K.K.lığının 25 Kasım 2009 tarihinde çalışmalarını başlattığı "Tek F-16 Uçağı ile Gösteri...

Amerika ve Çin arasındaki yapay zeka donanımlı İHA sürüsü rekabeti, küresel silahlanma yarışını körükleyebilir

ABD ve Çin askeri stratejistleri, yapay zeka ile donatılmış hava ve deniz dronlarından oluşan...

İran İsrail’e misilleme saldırısı düzenlemek için SİHA havalandırdı

İsrail ordusu, İran’ın ülkeye saldırmak üzere silahlı insansız hava araçları (İHA) havalandırdığını açıkladı.Ordudan Cumartesi...

MSB’den teleferik kazasına ilişkin açıklama

MSB, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Antalya’daki teleferik kazası sonrası mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmalarına katılan...

F-16’ların modernizasyonunda detaylar belli oldu!

Türkiye ve ABD, Türkiye'ye ait 79 adet F-16 savaş uçağının Blok 70 seviyesine modernizasyonu...

Bayraktar AKINCI 50 bin uçuş saatini tamamladı

Baykar'dan yapılan açıklamaya göre Bayraktar AKINCI, 50 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık...

Bayraktar TB3’ün ikinci prototipi testi geçti

Bayraktar TB3, art arda yapılan testleri bir bir geçiyor. Milli SİHA'nın ikinci prototipi bu...