ABD hükümeti, Mart 2020’den beri yürürlükte olan Avrupa ülkelerine yönelik seyahat yasağını kaldırmayı düşünüyor. 

Reuters, İngiltere, İrlanda ve diğer 26 Avrupa ülkesinden seyahat edenlerin, yasağın kaldırılması halinde ABD’ye girmesine izin verileceğini bildirdi.

Beyaz Saray yönetimi seyahat yasağını kaldırma planını destekliyor ancak yine de Başkan Trump’ın son kararı vermesi gerekiyor. Kararın zamanlaması ise belirsizliğini koruyor. 

American Airlines  United Airlines, Delta Air Lines ve diğer hava yolculuğu şirketlerini temsil eden bir grup olan Amerika Havayolları Grubu,  sınırları güvenli bir şekilde yeniden açmak için test konusunda ulusal bir standard oluşturulmasını savunuyor. 

ABD Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü Reuters’e, “Bakanlık, ABD’ye ve ABD’den uluslararası uçuşların güvenli bir şekilde yeniden başlamasını desteklemeye hazır” dedi. 

Avrupa’daki yüksek virüs enfeksiyon oranları, Başkan’ın onayını bozabilir. Ayrıca, çoğu Avrupa ülkesi ABD’li gezginlerin girmesine hala izin vermiyor ve yasağı hemen kaldırması pek olası değil. Yalnızca Birleşik Krallık ve İrlanda ABD’li yolculara, iki haftalık karantina şartıyla girişlerine izin veriyor.

COVID-19 salgınının başlangıcında Başkan Trump, Schengen Anlaşması’nın bir parçası olan 26 Avrupa Birliği ülkesi vatandaşların ABD’ye girişini geçici olarak yasakladı. Yasak kısa bir süre sonra İngiliz vatandaşlarını da kapsayacak şekilde genişletildi. Yasak, AB liderleri tarafından eleştirildi. 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.