Reuters’in haberine göre, Federal Havacılık İdaresi (FAA) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Boeing 737 MAX serisinin bir parçası olan Boeing 737-8200’ün tasarımını onayladığını, ABD’li uçak üreticisinin uçakları Ryanair’e teslim etmeye başlamasından önce gerekli bir adım olduğu belirtildi.

FAA, iki ölümlü kazada 346 kişinin ölümüne sebep olan ve sonrasında araştırma ve iyileştirme sürecinin 20 ay sürdüğü bu süre zarfında uçuşları durdurulan 737 MAX’ın yeni versiyonu 737-8200’ün tüm tasarım iyileştirmelerini içerdiğini söyledi.

Ryanair 2014 yılında 197 yolcu kapasiteli 737-8200 uçağını ilk sipariş eden işletme olmuştu. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansının, FAA onayını alan bu uçağın uçuşunu kısa bir süre içinde onaylaması bekleniyor.

Boeing Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “737-8 ve -9’u güvenli bir şekilde hizmete sokmak için küresel düzenleyicilerle çalışmaya devam edeceğini, ayrıca ekiplerin 737 ailesinin gelecekteki üyelerinin tüm yasal gerekliliklerini karşılamasını sağlamaya odaklandığını belirtti.

Aralık ayında, Avrupa’nın en büyük havayollarından olan Ryanair, 737-8 MAX’ın daha yüksek yolcu kapasiteli versiyonu olan 75 ek 737 MAX 8200 uçağı için kesin sipariş verdiğini söyledi.

Ryanair Grup İcra Kurulu Başkanı Michael O’Leary, geçen hafta MAX uçaklarından sekizini Nisan ayında sekizini Mayıs ayında ve diğerlerini Haziran ayında almayı beklediğini söyledi.

Ryanair, 737-8 varyantı için ilk siparişini 2014’ün sonlarında 100 uçak kesin ve 100 uçak talep siparişini verdikten sonra, 2017’de 10 uçak ve 2018’de 25 uçak siparişini verdikten sonra, MAX’ın en büyük müşterisi oldu. Ryanair, bu konuda herhangi bir yorum yapmadı.

MAX uçağının FAA ve diğer otoritelerin uçuşa elverişlik onayını almasını takiben çeşitli havayolu işletmeleri MAX için siparişlerini yenilemeye hatta yeni siparişler vermeye başladılar. Pandemi nedeniyle havacılık sektöründe görülen durağan ortam yavaş da olsa düzelmeye başladı, umarız kısa sürede dünyada pandemi ile mücadelede başarılı olunur ve tüm sektörlerle birlikte havacılık işletmeleri de pandemi öncesine dönebilirler.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza inceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.