ABD ile Küba arasında uçak seferlerinin yeniden başlamasını öngören anlaşma imzalandı.

Amerikan havayolu şirketleri ABD Ulaştırma Bakanlığına başvuru yaparak Küba’nın hangi şehirlerine uçuşlar düzenlemek istediklerini bildirebilecek.

Küba Ulaştırma Bakanı Yzquierdo Rodriguez anlaşmanın taraflar arasında düzenli uçuşları başlatmasına imkan tanıyacak önemli bir adım olduğunu ifade etti:

“Bu anlaşmadan sonra her iki ülkenin havayolu şirketleri kendi aralarında kiralama ve ortak uçuş gibi ticari anlaşmalar yapabilirler. Yada üçüncü bir ülkenin havayolu şirketiyle böyle bir iş anlaşmasına gidebilirler.”

Amerikalı Ekonomi Bakan Yardımcısı Charles Rivkin ise iş dünyasının yatırım fırsatlarını değerlendirmek için sabırsızlıkla beklediğini dile getirdi

Charles Rivkin imzalanan anlaşmanın bu yatırımların önünü açtığını vurguladı.

Yaklaşık 50 yıl sonra ABD ile Küba’nın 10 kenti arasında sayıları günde 110’a kadar çıkabilecek tarifeli ticari uçuşlar düzenlenmesi bekleniyor.

ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişkiler 54 yıllık aranın ardından geçen yıl tekrar başlamış, her iki ülke karşılıklı büyükelçiliklerini yeniden açmıştı. Küba, ilişkilerin normalleşmesinin önündeki en önemli engel olan ticaret ambargosunun da kalkmasını istiyor.(euronews/Ajanslar)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.