Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkABD İran'ı insansız hava aracını düşürmeye çalışmakla suçladı

ABD İran’ı insansız hava aracını düşürmeye çalışmakla suçladı

ABD Umman Körfezi’nde iki petrol tankerindeki patlamalardan sorumlu tuttuğu İran’ı, patlamaların ardından gözlem uçuşu yapan bir Amerikan insansız hava aracını da düşürmeye çalışmakla suçladı.

13 Haziran’da Japonya’ya ait Kokuka Courageous ve Norveç’e ait Front Altair adlı gemilerde patlamalar meydana gelmişti. Tahran yönetimi, iki petrol tankerindeki patlamaların arkasında oldukları iddiasını reddediyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, İran’ı, saldırının ardından Japon tankeri Kokuka Courageous’a yönelik gözlem uçuşunu engellemek için, Amerikan insansız hava aracı MQ-9 Reaper’ı karadan havaya füze ile vurarak düşürmeye teşebbüsle suçladı. Ancak teşebbüsün başarısızlıkla sonuçlandığı belirtildi.

Washington yönetimi Cuma günü de yayımladığı bir videoyla, küçük bir teknedeki İran güçlerinin, patlamamış, mıknatıslı bir mayını tankerlerden birinin gövdesinden sökerken görüldüğünü iddia etmişti. Bunun, patlamaların arkasında İran’ın olduğunu kanıtladığı savunulmuştu.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA ise Pazar günü İran Meclis Başkanı Ali Larijani’nin, saldırıların arkasında Washington’ın olabileceğini söylediğini bildirdi. Larijani milletvekillerine yaptığı açıklamada, “İran’a yönelik ekonomik yaptırımların işe yaramaması nedeniyle, saldırıların ABD tarafından düzenlenmiş olabileceğini” öne sürdü.

KREMLİN’DEN UYARI

Rusya da Pazar günü saldırılarla ilgili “temelsiz suçlamalar” yapılmaması konusunda uyardı. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, “Böyle olaylar dünya ekonomisinin temellerini çürütebilir” dedi.

İran’ı suçlayan ülkelere ise ABD’nin müttefiki Suudi Arabistan da katıldı. Saldırılardan beri ilk kez açıklama yapan Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, petrol zengini Suudi Arabistan’a yönelik herhangi bir tehdide karşı gelmekte tereddüt etmeyeceğini söyledi.

Veliaht Prens Muhammed Şark El Awsat gazetesine yaptığı açıklamada, “Bölgede bir savaş istemiyoruz. Ancak halkımıza, egemenliğimize, toprak bütünlüğümüze ve hayati çıkarlarımıza yönelik herhangi bir tehdide karşı çıkmakta tereddüt etmeyeceğiz” dedi.

Veliaht Prens, Tahran’ın, ABD ile İran arasında artan gerginliği yatıştırmak için ülkeye giden Japon Başbakanı Şinzo Abe’ye, gemisini vurarak karşılık verdiğini de savundu.

Suçlamaları kesin bir dille reddeden İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter’dan yayımladığı mesajda tankerlerdeki patlamaların Abe ile İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in görüştüğü günde yaşanmasına dikkat çekmişti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Pazar günü Fox News televizyonuna verdiği röportajda, ABD’nin Hürmüz Boğazı’nın açık kalmasını sağlayacağını kaydetti, ancak bu deniz yolunu korumak için Washington’ın ne gibi adımlar atacağını söylemedi.

Hürmüz Boğazı, Orta Doğu’daki petrol üreticisi ülkelerin Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve ötesine ikmal yaptığı kritik bir güzergâh. On yıllardır süregelen bölgesel gerilimlerin de merkezi.

Suudi Arabistan geçen ay, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kıyılarındaki iki Suudi petrol tankerine ‘sabotaj’ düzenlendiğini öne sürmüştü.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

F-16’lar için kabul mektubu geldi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 40 yeni F-16 Blok-70'in tedariki, mevcut 79'unun ise modernizasyonu, mühimmat...

Deniz Karakol Uçağından, Fethi Bey’in 110 yıl önce kullandığı güzergahta anma uçuşu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), şehit olan Yüzbaşı Fethi Bey ve Üsteğmen Sadık Bey’in vefatının...

İsrail’e ait İHA’nın düşürülmesi Hizbullah’ın hava savunma sistemini ortaya çıkardı

Hizbullah'ın Güney Lübnan'da İsrail insansız hava aracı (İHA) Hermes 450'yi düşürmesi, Hizbullah'ın sahip olduğu...

Şehit Fethi Bey törenle anıldı

Fethiye’ye ismini veren ve Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından olan Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi...

Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu ilk tam uçuş simülatörü 40 bin saati başarıyla tamamladı

Hava Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş. (HAVELSAN) tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen tam...

“Bayraktar AKINCI C” ilk uçuş testini geçti (video)

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Taarruzi İnsansız Hava Aracı Bayraktar AKINCI C,...

TUSAŞ Havacılık Yapısalları Üretim Tesisi’nin açılışı gerçekleşti (video)

TUSAŞ Havacılık Yapısalları Üretim Tesisi’nin açılışı gerçekleşti.Açılışa ilişkin Kurumun sosyal medya hesabından yapılan...

Milli uçak ‘KAAN’ ilk uçuşunu yaptı

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen Türkiye'nin en önemli teknoloji...