Wall Street Journal, raporun profesyonelce olmadığını ve devam eden soruşturmaya müdahale olarak yorumladı.

Xinhua Çin’in Sivil Havacılık İdaresi (CAAC), Global Times’a yaptığı açıklamada Çarşamba günü, ABD Ulusal Ulaştırma Emniyeti Kurulu’nun personeli ile doğrulandığını söyledi. NTSB Mart ayında Çin Eastern Airlines’ın MU5735 kazasının soruşturmasına katılanların, daha önce de ölümcül kazanın nedeni hakkında yabancı medya raporlarını reddettiğini ve soruşturma hakkında herhangi bir bilgi yayınlamadıklarını açıkladı.

NTSB’nin Global Times’a Çarşamba günü yaptığı açıklamada, CAAC’nın araştırma konusunda desteklendiğini ancak diğer makamlar tarafından yönetilen soruşturmalar hakkında yorum yapmadıklarını ve soruşturma ile ilgili tüm bilgilerin CAAC tarafından açıklanacağını vurguladı. Bu resmi yanıtların ardından, Çin Sivil Havacılık Endüstrisi analistleri ABD medyasında yayınlanan raporların profesyonelce olmadığını ve devam eden soruşturmayı negatif etkilediğini vurguladı.

CAAC, Global Times’a son günlerde yayınlanan ABD medya haberleriyle ilgili olarak, soruşturmaya katılan NTSB personeli tarafından soruşturma ile ilgili herhangi bir bilginin medya ile paylaşılmadığını söyledi. NTSB’nin CAAC ile, Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi Ek 13 gereksinimlerine uygun olarak işbirliği yaptıkları ve kazanın olası nedenlerini belirlemek için profesyonel teknik destek sağlamaya devam edecekleri bilgisi paylaşıldı.

CAAC, Global Times’a soruşturmaya katılan tüm taraflarla yakın iletişim kurmaya devam edileceğini, kaza soruşturmasının bilimsel, titiz ve düzenli bir şekilde gerçekleştirileceğini ve soruşturma sürecinin uluslararası sivil havacılık ve ilgili sözleşmeye uygun olarak en kısa sürede ve doğru bir şekilde açıklanacağını söyledi.

Hükümet Açıklamasında soruşturmanın hala devam ettiği, kara kutu bilgileri konusunda yayınlanan haberlerin doğru olmadığı belirtildi. 20 Nisan’da, Çin sivil havacılık otoritesi tarafından , soruşturmanın başından bu yana geçen süreçte uçak bakımı ve havayolu personeli için anormal bir durum tespit edilmediğine yönelik bir ön rapor yayınlandı. CAAC ayrıca, Uçuş ekibi üyelerinin niteliklerinin ve görevdeki bakım personelinin niteliklerinin gereksinimleri karşıladığını, uçağın bakım sertifikalarında, rotada hava koşullarında anormallik olmadığını da belirtti.

CAAC’ın ön raporunda, uçağın üzerindeki iki kaydedicinin çarpma nedeniyle ciddi şekilde hasar gördüğünü, verilerin kurtarılması ve analiz çalışmalarının devam ettiği bilgisi verildi. Medyada yer alan çeşitli kaza senaryolarına itibar edilmemesi vurgulanarak bu kazanın B737 MAX kazası nedenleriyle aynı olmadığı kaydedildi.

1950 sonrasında FDR, 1960’lı yılların sonuna doğru da CVR’ın uçaklarda yer almasından sonra yaşanan kaza ve olayların nedenleri doğru bir şekilde analiz ve tespit edilmeye başlanmıştır. Şunu açıkça söyleyebilirim “FDR ve CVR bilinmezlikleri ortaya çıkaran en önemli teçhizatlardır uçaklarda”. Veriler kurtarılamazsa bu ve buna benzer kazalarda nedenler varsayımdan öteye geçemeyecektir. Burada kullanıcıları ilgilendiren en önemli konu “kazanın bilinmeyen, öğrenilemeyen neden/nedenleri maalesef benzer kazaların yaşanmasına sebep olabileceğidir”.

Umuyoruz veriler kurtarılabilir ve analiz edilerek bu ölümcül kazanın nedenleri kamuoyu ile en kısa zamanda paylaşılır.

 

Kazasız Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.