Dünyanın en gelişmiş savaş jetinin düştükten sonra yerinin tespit edilememesi ve halktan yardım istenmesi şaşkınlık yarattı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusu bir sorundan dolayı pilotun kendisini fırlattığı ve ardından düşen F-35 savaş jetini bulmak için halktan yardım istedi.

F-35B Lightning II savaş uçağının Güney Carolina eyaletinde bilinmeyen bir nedenden düşmesinin ardından arama çalışmaları Kuzey Charleston şehrinin kuzeyindeki iki göle odaklandı.

Pazar günü öğleden sonra meydana gelen kazadan kurtulan pilotun paraşütle güvenli bir iniş gerçekleştirdiği belirtilirken sağlık durumunun ‘stabil’ olduğu ifade edildi.

“Nasıl olur da bir F-35’i kaybedersiniz?”

ABD ordusunun dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip savaş uçağını bulmada halktan yardım istemesi ise şaşkınlık yaratırken politikacıların da tepkisini topladı.

Federal Kongre üyesi Nancy Mace yaptığı eleştiride, “Nasıl olur da bir F-35’i kaybedersiniz? Nasıl olur da bir takip cihazı olmaz ve biz halktan ne istiyoruz, bir jet bulup teslim etmelerini mi?” sorularını yetkililere yöneltti.

Ordu yetkilileri konu hakkında soruşturma başlatıldığını duyururken, ismi açıklanmayan pilotun neden uçaktan fırlatıldığının da hala araştırıldığını söyledi.

Düşen savaş uçağın yanındaki diğer F-35’in ise üsse güvenli bir şekilde döndüğü duyuruldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.