Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaUzayABD Uzay Komutanlığı sonunda kabul etti: "2014'te başka yıldız sisteminden Dünya'ya bir...

ABD Uzay Komutanlığı sonunda kabul etti: “2014’te başka yıldız sisteminden Dünya’ya bir cisim düştü”

ABD Uzay Komutanlığı (USSC) başka bir yıldız sisteminden gelen bir cismin 2014’te Dünya’ya çarptığını duyurdu.

Papua Yeni Gine semalarında ateş topuna dönüşen meteorun parçalarının Pasifik Okyanusu’nun güneyine dağıldığı tahmin ediliyor.

2I/Borisov kuyrukluyıldızı ve ‘Oumuamua, Güneş Sistemi’nde görülse de Dünya’yla yakın temasa girmedi. Boyutlarıyla korku yaratan bu ikilinin aksine, USSC’nin duyurduğu meteorun çapının yalnızca santimetrelerle ifade edilebileceği bildiriliyor.

Başka bir yıldız sisteminden gelen bir meteorun Güneş Sistemi’ne ulaştığı, ilk olarak 2017’de ‘Oumuamua’yla ortaya konmuştu. USSC’nin açıklaması, bu tarihi üç yıl geriye atmış oldu.

1 Mart 2022 tarihli notta, Harvard Üniversitesi akademisyenleri Amir Siraj ve Avi Loeb’in ‘Oumuamua’nın tespitinin ardından yaptıkları çalışmaların sonrasında birlikte yazdığı fakat bir türlü herhangi bir akademik dergide basılmayan makaleye de referans verildi. Galileo Projesi’nde astrofizik çalışmalarını sürdüren Amir Siraj da Vice’a 2019’da bu meteorla ilgili hazırladıkları makaleyi bir türlü basılı olarak yayımlayamadıklarını söyledi. Hem Amerikalı yetkililerin bilgi gizlemesinin hem de buldukları şeyin şaşırtacak kadar yeni olmasının bunda etken olduğunun altını çizdi. “Başka bir yıldızdan gelen malzemenin Dünya’ya gelmiş olması ve bunun nerede olduğunu bilmekten keyif alıyorum. Papua Yeni Gine kıyılarının açıklarında okyanusun tabanını araştırmanın mümkün olup olmadığını kontrol edeceğim ve bunun için şimdiden diğerleriyle konuşmaya başladım.”

Siraj, dağılan parçaları bulmanın düşük ihtimal olduğunu da ifade ederken her ihtimale karşı bu araştırmanın yapılması gerektiğini vurguladı. .

Harvard Üniversitesi’nin önde gelen astrofizik profesörlerinden Avi Loeb, ‘Oumuamua’nın uzaylılara ait yapay bir nesne olabileceği iddiasıyla öne çıkmıştı. Loeb, ‘Oumuamua’nın bir “ışık yelkenlisinden” koptuğunu savunmuştu. Profesör, bir röportajında ışık yelkenlisini şöyle tanımlamıştı: “Işık yelkenlisini rüzgar gücünden yararlanan bir yelkenli gibi düşünebilirsiniz. Rüzgar onu iter. Işık yelkeni söz konusu olduğunda ise onu iten şey, yüzeyinden yansıyan ışıktır. Işık, foton adı verilen parçacıklardan oluşur. Bu parçacıklar nesnemizi, tıpkı bir duvardan seken bilardo topları gibi itiyor.”

Loeb’in fikirlerinin medyada geniş yer bulmasıyla birlikte ‘Oumuamua’ya yönelik ilgi hem bilim camiasında hem de halk nezdinde epey arttı.

Öte yandan ‘Oumuamua, şu anda kolayca incelenemeyeceği bir noktada. Gizemli gök cismi bu yıl Güneş Sistemi’nin en uzak gezegeni Neptün’ün de ötesine geçecek.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

NASA’nın Mars aracı Curiosity, Dünya’ya benzer bir ortamın izlerini keşfetti

NASA, Mars'ın bir zamanlar yaşanabilir bir ortama ev sahipliği yaptığına dair yeni bir kanıt...

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...