Times gazetesi, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun operasyonlarını yürüten insansız hava aracı pilotlarının Pentagon’u operasyonları azaltmaya zorladığını yazıyor.

Gazete, İHA pilotlarının vasat maaşlar, uzun çalışma saatleri ve sivilleri öldürme korkusu nedeniyle operasyonların azalmasını istediğini belirtiyor.

Haberde, ABD’li üst düzey yetkililerin IŞİD’e karşı operasyonların sıklaştırılması talebine rağmen, ABD Savunma Bakanı Ash Carter’ın günde 65 İHA operasyonun 60’a indirilmesini onayladığı kaydediliyor.

Ve şöyle devam ediyor:

“ABD hava kuvvetlerinin kamuoyuyla paylaşılmayan raporuna göre, İHA pilotlarının en çok endişelendikleri konunun başında sivillerin öldürülmesi geliyor. Operasyonların azalması, raporla uyuşuyor.”

‘Video oyunu oynamıyorlar’

“Nevada’daki Creech hava üssünde insansız hava araçlarının operasyonlarını yöneten Albay James Cluff gazetecilere yaptığı açıklamada ‘Her gün bu üs savaşta. Bu çocuklar annelerinin bodrum katında video oyunları oynamıyor’ dedi.”

“Geçen Ağustos’ta ABD ve müttefiklerinin IŞİD’e karşı başlattıkları operasyon kapsamında Irak ve Suriye’de 3,800 hava operasyonu gerçekleştirildi. Bunların 875’i insansız hava araçları (İHA) tarafından yapıldı.”

“İHA’lar pilotları psikolojik stresten kurtarıyor ancak Albay Cluff gün içinde savaş alanından ev hayatına geçişin pilotlarda yeni bir tür strese neden olduğunu söylüyor.”

“ABD ordusunda İHA kullanma eğitimi görmüş 1,000 pilot bulunuyor. Her yıl bunların 240’ı işi bırakıyor ve yılda yalnızca 180 kişi yetiştiriliyor.” (BBC Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.