Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaUzayABD'den İranlı uzay şirketlerine yaptırım

ABD’den İranlı uzay şirketlerine yaptırım

Amerika Birleşik Devletleri, İran sivil uzay ajansı ile iki araştırma örgütüne, Tahran’ın bu kurumları ‘balistik füze programını geliştirme amacıyla kullandığı’ gerekçesiyle yaptırım uygulamaya başladığını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran Uzay Ajansı, İran Uzay Araştırmaları Merkezi ve Astronomi Araştırmaları Enstitüsü’nün hedef alındığı bildirildi.

“Amerika Birleşik Devletleri, İran’ın uzay fırlatma programını, balistik füze programlarını geliştirmeyi perdeleme amacıyla kullanmasına izin vermeyecektir.” diyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İran’ın 29 Ağustos’taki bir uzay fırlatma aracını test etmesinin “tehdidin aciliyetini” ortaya çıkardığını söyledi.

Bakanlığın açıklamasında da “Dışişleri Bakanlığı, İran Uzay Ajansı ve iki araştırma enstitüsünü hassas yayılım faaliyetleri sebebiyle yaptırım listesine aldı. ABD, balistik füze yapımında rol aldığı için ilk kez İranlı sivil bir uzay ajansına yaptırım uyguluyor.” ifadesine yer verildi.

İran’ın uzay araştırma çalışmaları adı altında balistik füze geliştirme faaliyetlerine izin verilmeyeceği vurgulanan açıklamada, “Bu yaptırımlar, İran’ın uzay programında rol alarak Tahran’ın nükleer silah geliştirme işlemine katkıda bulunan uluslararası bilim camiasına da bir uyarıdır.” denildi.

Washington yönetimi, daha önce peş peşe İran’a uydu fırlatmalarını da kapsayan tüm balistik füze faaliyetlerini durdurma çağrısında bulunmuştu.

ABD, İran’ın uyduları yörüngeye yerleştirmek için kullandığı söz konusu teknolojinin nükleer savaş başlığı taşımak için gereken balistik füze kabiliyetini geliştirmeye de katkı sağlayabileceğini iddia ediyor.

Yaptırım kararının, geçen hafta İran tarafından uzaya gönderilmek istenen roketin yerde infilak etmesi ve bunun ABD Başkanı Donald Trump tarafından dile getirilmesinin hemen ardından gerçekleşmesi dikkati çekti.

İran’ın kuzeyindeki uzay merkezinde, bir roketin, atış rampasındayken patladığı ortaya çıkmış, Tahran ise olayın teknik arıza nedeniyle meydana geldiğini savunmuştu.

Trump, Twitter hesabından olayın uydu görüntüsünü paylaşarak, “ABD’nin, İran’daki Semnan Fırlatma Üssü’ndeki Safir SLV uydusunun son fırlatma hazırlıkları sırasında meydana gelen feci kazada hiçbir rolü yok.” açıklamasında bulunmuştu.

ABD Başkanı, “kritik uydu görüntüsünü” sosyal medya hesabından paylaşması nedeniyle eleştiri konusu olmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...