Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in köşesine taşıdığı habere göre Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük banka kuruluşu olan Wells Fargo, Borajet’e alacaklarına karşılık 17 Milyon Dolarlık bir dava açtı.

Kerim Ülker’in “ABD’nin en büyük bankası Wells Fargo Borajet’e 17 milyon dolarlık dava açtı” başlıklı yazısı;

Türkiye’de iflasa yaklaşan veya kepenk indiren şirketleri bünyesine katmasıyla tanınıyor SBK Holding. Geçtiğimiz yıl aldığı Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel hava yolu şirketi Borajet bunlardan biri. 9 yıl faaliyet gösteren Borajet, SBK Holding tarafından alındıktan kısa süre sonra nisan ayında tüm uçuşlarını durdurmuştu. Uçuşları durdursa da Borajet’te hareketli günler devam ediyor.

Daha önce Borajet’in yeni sahibi SBK Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, şirketin eski sahibi ABD’de yaşayan Türk işadamı Yalçın Ayaslı’nın sahte bilanço düzenlediğini iddia etmiş ve şirkete 253 milyon TL borç çıkarıldığını savunarak süreci yargıya taşımıştı. Şimdi de Borajet’in başı dünyanın en büyük bankalarından biriyle dertte. ABD’li bankacılık devi Wells Fargo, Borjet’ten alacaklı olduğu iddiasıyla İngiltere’de mahkemeye başvurdu. Londra Yüksek Mahkemesi’ne giden Wells Fargo, 2 uçağın Borajet’e kiralandığını, Türk şirketin ise ödemesini yapmadığını iddia etti. ABD’li bankacılık devinin Borajet’ten talep ettiği ücret ise 17.1 milyon dolar. Yani 60 milyon liranın üzerinde… 1852’de kurulan Wells Fargo, ABD’nin en büyük bankası olarak biliniyor.

1.9 trilyon dolar aktifi var

165 yıllık bankanın çalışan sayısı 268 bin. Şirketin aktiflerinin toplam değeri ise 1.9 trilyon dolar.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.