Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaUzayABD'nin UFO raporu sır perdesini kaldırmadı

ABD’nin UFO raporu sır perdesini kaldırmadı

ABD Donanması pilotlarının son yıllarda gördüğü UFO’lar, yakında yayımlanacak bir federal istihbarat incelemesine göre yönetime ait gizli teknolojiler değildi fakat görülen bu cisimlerin uzaylılara ait araçlar olduğuna dair bir kanıt da yok.

Geçen yıl Trump yönetiminin nihai bütçesi, parlamenterlerin savunma bakanı ve ulusal istihbarat direktörünün Donanma pilotlarının son yıllarda sıkça gördüklerini itiraf ettiği UFO’lar hakkında ABD’nin ne bildiğine dair bir rapor hazırlaması yönündeki talebini de içeriyordu.

The New York Times’ın haberine göre, incelemeyle ilgili bilgi veren isimsiz istihbarat yetkililerine göre onlarca yıla ait analiz edilen 120 olayın çoğunun UFO’yla karıştırılan gizli bir ABD teknolojisi içermediği belirtildi.

Her zamanki gibi bu, o zaman bunlar ne sorusunu beraberinde getiriyor. UFO soruşturmasının gizli olarak sınıflandırılmamış versiyonu beklendiği gibi 25 Haziran’da yayımlandığında kamuoyu daha fazlasını öğrenebilir.

Son birkaç yılda Donanma pilotları eğitim tatbikatları ve görevleri sırasında sık sık UFO gördüklerini bildirmişti.

Bir dizi olayda, 2014 yazıyla 2015 ilkbaharı arasında neredeyse her gün topaç gibi dönen bir nesne görülmüştü.

Savaş uçağı pilotu Teğmen Ryan Graves, karşılaştıkları cisimlerle ilgili olarak “Bu şeyler bütün gün orada olurdu” demişti.

Rapor görülen cisimleri küçük yeşil adamlara veya Amerikan yönetimine bağlamasa da, soruşturma hakkında bilgi veren istihbarat yetkilileri bazı olayların “hipersonik” havacılığa büyük yatırım yapan Rusya veya Çin’in silah programlarıyla açıklanabileceğini söyledi.

Times’ın son haberleri, 2007’de başlayan ve UFO raporlarını izleyen bir Pentagon girişimi olan Gelişmiş Hava Tehditleri Tanılama Programı’nın (Advanced Aerospace Threat Identification Program) varlığını ortaya çıkarmıştı. Program resmi olarak 2012’de sonlandırılmış fakat 2020’de yeni bir isimle yeniden başlatılmıştı: Tanılanamayan Hava Olayları Görev Gücü (Unidentified Aerial Phenomena Task Force).

Aynı zaman diliminde ABD’deki liderlerin UFO’larla ilgili gizemler hakkında daha açık konuşmasıyla beraber bu tartışmaların daha uçlarda gerçekleştiği önceki yıllara kıyasla kültürel bir değişim de yaşandı.

Örneğin eski Başkan Barack Obama, kısa süre önce gece programı sunucusu James Corden’la tanımlanamayan hava olaylarına dair sürekli gündemde olan sorular hakkında açıkça konuşmuştu.

ABD yönetimi UFO’larla ilgili bilgilerine dair sır perdesini yavaş yavaş kaldırıyor olabilir ama halk bu konuyu çok uzun zamandır merak ediyor. Son Gallup anketi, Amerikalıların üçte birinin bazı UFO’ların uzaylılara ait araçlar olarak açıklanabileceğine inandığını gösteriyor.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...

Astronot Alper Gezeravcı’nın dönüş yolculuğu ertelendi

14 gündür Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kalan, aralarında ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk Türk astronot Gezeravcı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonu kapsamında, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki ilk...

İlk Türk astronot Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gazeravcı ve ve 3 takım arkadaşını taşıyan Dragon kapsülü, Uluslararası...

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor (CANLI YAYIN)

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor (CANLI YAYIN)İlk Türk astronot Alper...