Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin Avrupa (ACI EUROPE) departmanından korkutan uyarı…

ACI EUROPE bugün, yolcu trafiğinin yıl sonuna kadar toparlanmaya başlamaması durumunda tahmini 193 havalimanının önümüzdeki aylarda iflasla karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıda bulundu. Bu da havalimanlarında istihdam edilen 277 bin kişinin işine kaybetmesini ve 12,4 milyar Avroluk kayıp anlamına geliyor.

Hükümetler gerekli desteği sağlamak adına harekete geçmezse Avrupa hava taşımacılığı sisteminin önemli bir kısmı çökebilir.

ACI EUROPE’nın tespitleri şöyle;

  • Eylül ayında Avrupa havalimanlarında yolcu trafiğinde bir önceki yıla göre% 73 düşüş
  • Eylül ayında 172,5 milyon yolcunun daha kaybedilmesi, Ocak 2020’den bu yana kaybedilen toplam yolcu hacmini 1,29 milyara çıkardı
  • Ekim ortası itibarıyla, yolcu trafiği geçen yılın aynı dönemine göre% 75 oranında azaldı ve AB / AEA / İsviçre / Birleşik Krallık ayak izindeki havalimanlarında% 80 düşüşe ulaştı – açık bir aşağı doğru gidiş
Kış sezonunda sınır ötesi seyahatlere yönelik ciddi kısıtlamaların kalıcılığı, ACI EUROPE’un en son öngörüsünde 1 yansıtıldığı üzere, trafik görünümünü önemli ölçüde kötüleştirdi . Birçok havayolu, yılın anımsatıcısı için kapasite planlarını 2021’e indirdi 2 .
İflasla karşı karşıya olan havalimanları, esas olarak yerel topluluklara hizmet veren ve bu toplulukların ayrılmaz bir parçası olan bölgesel havalimanları. Yerel istihdam ve ekonomiler üzerindeki potansiyel dalgalanma etkisi açıktır. Devletten mali destek alınması, artan coğrafi eşitsizliğin ve zarar gören sosyal uyuma önlenmede çok önemli olacaktır. Aynı zamanda, daha büyük Avrupa havaalanları ve merkezleri kritik finansal riskten muaf değil. Maliyetleri tamamen düşürdüler ve bilançoları desteklemek için inşa etmek için finans piyasalarına başvurdular. Borçtaki bu ani artış – Avrupa’nın en büyük 20 havalimanı için –16 milyar Euro – normal bir yıldaki gelirlerinin yaklaşık yüzde 60’ına denk geliyor. Bu tablo havalimanlarının binlerce yüksek vasıflı işçiyi gereksiz hale getirmek zorunda kalmasıyla birlikte, onların geleceklerini açıkça tehlikeye atıyor..
ACI EUROPE Genel Müdürü Olivier Jankovec, “İkinci bir dalganın ortasında, güvenli hava yolculuğunun sağlanması birincil endişemiz olmaya devam ediyor. İthalat ve yaygınlaştırma risklerini olabildiğince azaltmamız çok önemli. Ancak kesinlikle uygulanamayacak karantinalar yerine hava yolcularını test ederek bu riskleri azaltma konusunda çok daha iyi bir iş çıkarabiliriz.
Bugün yayınlanan rakamlar, dramatik biçimde kasvetli bir tablo çiziyor. Krizin sekizinci ayında, Avrupa’nın tüm havalimanları,  gelirler sermaye maliyetlerini bir yana, operasyonların maliyetlerini karşılamaktan uzak. Hükümetlerin testten ziyade mevcut karantina dayatması, Avrupa’nın havalimanlarını her geçen gün sınıra yaklaştırıyor. ” ifadelerini kullandı.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.