American Airlines, 737 Max uçaklarını Aralık ayı başlarında uçurmayı planlıyor. Bilindiği gibi Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelen kazalarda 346 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından MAX uçaklarının 18 aydan bu yana uçuşları durdurulmuştu. FAA, henüz uçağa resmi olarak uçmaya izin vermedi, ancak sürecin sonuna yaklaşılıyor.

American Airlines, halkın uçağa olan güvenini artırmak için önümüzdeki haftalarda Boeing 737 Max için müşteri turlarını planlıyor ve iki ölümlü kazanın ardından pilotlarını da geri çağıracak.

Tekrarlanan aksaklıkların ardından, Federal Havacılık İdaresi, uçaklar için resmi olarak imza atmamış olsa da, jetler için yeniden sertifikalandırma sürecinin sonuna gelinmiş durumda. Açıklamada, FAA’nın, uçağı hizmete geri döndürmek için önceden belirlenmiş bir zaman çizelgesini değil, kapsamlı bir süreci izlemeye devam ettiği belirtildi.

Boeing, uçakların yazılımında, pilotların her iki kazada olduğundan daha az agresif mücadele edecekleri bir uçuş kontrol sistemi de dahil olmak üzere çeşitli değişiklikler yaptı.

American Airlines’ın baş işletme sorumlusu David Seymour, geçen hafta CNBC tarafından gerçekleştirilen toplantıda çalışanlara “Bitiş çizgisinin bize yaklaştığını görüyoruz ve bunun gerçek bir bitiş çizgisi olduğunu düşünüyorum” dedi. Seymour, Fort Worth merkezli havayolunun Şükran Günü’nden sonra çalışanlarla uçuşlara başlamayı planladığını ve FAA’nın de Kasım ayı ortasında uçuş yasağını kaldıracağını tahmin ettiğini söyledi. Bir American Airlines sözcüsü, FAA’nın kararına dayalı olarak şirketin planlarının değişken olduğunu söyledi.

American Airlines geçen hafta, New York LaGuardia Havaalanı ile Miami merkezi arasında 29 Aralık’tan 4 Ocak’a kadar olan bazı uçuşların 737 Max uçuşu olarak planlandığını söylemişti.

American Airlines, pilotların ve teknisyenlerin katılımıyla Dallas / Fort Worth Uluslararası Havaalanı, LaGuardia ve Miami de dahil olmak üzere havalimanlarında Şükran Günü’nden sonra bazı müşterilerine uçağı şahsen görme şansı sunmayı planlamaktadır. Şirket, pilotların müşteri sorularını telefon ve görüntülü mesajlar yoluyla da cevaplayabileceğini söyledi.

American’ın müşteri müdürü Alison Taylor, 737 Max’te rezervasyon yapan müşterilerin bildirim alacaklarını ve kendilerini rahat hissetmezlerse başka bir uçuşu tercih edebileceklerini söyledi.

Amerikalı pilotları temsil eden sendika, jetlerin dönüşünü teşvik etmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Müttefik Pilotlar Birliği sözcüsü ve Boeing 737 kaptanı, Dennis Tajer “Saygılı olmak ve bir Müşteri ilişkileri(PR) kampanyası yapılmaması için 346 neden var” dedi. Max onarımının sonlandırılıp, inceleme tamamlandığında ve sağlam bir şekilde eğitimlerin verilmesi sonrasında, jeti uçurmanın zamanının geleceği vurgulandı

Amerikan Airlines Boeing 737 pilotlarının, uçuş simülatöründe yaklaşık iki saat sürecek sanal bir eğitimi Aralık ayında alacakları belirtildi.

Uçağın uçuşunun durdurulması, Boeing’i şimdiye kadarki en büyük krize soktu ve daha sonra koronavirüs salgınının yol açtığı zarar üzerine eklendi.

Boeing’in, Covid-19’un uçak talebi üzerindeki finansal etkisini ve Max’i tekrar uçurmanın son adımlarını detaylandıracağı üçüncü çeyrek sonuçlarını Çarşamba günü piyasa açılmadan önce bildirmesi planlanıyor.

Ülkemizde şimdilik THY ve Corendon havayollarımızda MAX uçağı bulunmaktadır. Uçağın tekrar hizmete girmesi için süreç sona yaklaşırken havayollarımızın da aynı şekilde havayolu müşterilerine aynı şekilde güven sağlayıcı etkinlik planlanmasının yararlı olacağı değerlendirilmektedir. Bunun gerçekleştirilmemesi halinde ticari uçuşlar başladığında müşteri tepkileri havayolu işletmelerimizi sıkıntıya sokabilecektir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

Amerikalı pilotları temsil eden sendika, jetlerin dönüşünü teşvik etmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Müttefik Pilotlar Birliği sözcüsü ve Boeing 737 kaptanı Dennis Tajer, “Saygılı olmak ve bir Müşteri ilişkileri(PR) kampanyası yapılmaması için 346 neden var” dedi. Max onarımının sonlandırılıp, inceleme tamamlandığında ve sağlam bir şekilde eğitimlerin verilmesi sonrasında, jeti uçurmanın zamanının geleceği

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.