Adalar Kent Konseyi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Büyükada’ya helikopter pisti yapılmasının önünü açan imar planına 17 Haziran’da onay vermesinin ardından, bir ay süreyle askıda kalacak olan planlara itiraz etti.

Adalar Belediyesi Başkan Yardımcı Engin Çelik, Heliport Projesi’ne itiraz edeceklerini vurguladı ve şöyle konuştu:

“Yapılması planlanan Heliport Projesi haberlerde yer aldığı gibi dolgu alan değil, bir iskele yapılarak tamamlanmak istenen bir proje. Daha evvel Adalar Belediyesi’ne 2014 yılında böyle bir talep olmuş ama reddedilmiş. Bu sefer de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda imar planı tasarlanmış, onaylanmış ve askıya çıkmış yani yasal süresi tamamlanmak üzere. Şekline, boyutuna, yüksekliğine dair her detaya karar verilmiş. Bakanlığın bununla ilgili bir aylık bir süresi var. Askıya çıkmasının ardından Adalar Kent Konseyi gibi bizler de yerel yönetim olarak bununla ilgili bakanlığa itirazımızı yapacağız.

“Yapılacak şeyin nasıl yapıldığını ya da bugüne nasıl gelindiğini dair bilgimiz yok, altyapısı nasıl yapıldı bilmiyoruz. Bence Heliport Projesi yapmak için denizin üstünde bir alan yaratmaya gerek yok. Eğer isterlerse başka bir yerde bir pist yapılır. Pisttten merkeze taşıma da belediye vasıtasıyla yapılabilir. Ama denizin üstüne böyle kocaman bir yapı yapılmasına biz de karşıyız ve bu Adanın doğasına kimliğine uygun değil.”

Heliport Projesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenleme gerekçesi ise şöyle : “Büyükada’ya, coğrafi konum nedeniyle deniz yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. Olumsuz hava koşullarında deniz ulaşımı sekteye uğramaktadır. Acil durumlarda denizden adaya ulaşım zor şartlarda yapılabilmektedir. Bu kapsamda, gerek ulaşımda çeşitliliğin sağlanması gerekse de afet ve acil durumlarda kullanılmak üzere, Heliport planlanmıştır.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.