Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkAeroflot'dan Türk şirketine yasak geldi

Aeroflot’dan Türk şirketine yasak geldi

Rusya’nın bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Aeroflot, Türkiye’nin en büyük online turizm şirketlerinden IATI’yi yasakladı.

Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde faaliyete gösteren AITI, Rusya’nın en büyük hava yolu şirketi Aeroflot tarafından yasaklandı. 12 Aralık tarihinde şirket tarafından acentelere gönderilen yazıda, Türk şirket üzerinden bilet satışının yasaklandığını duyuruldu.

IATI üzerinden bilet satışı yasaklandı

ATOR‘un web sitesinde yer alan bilgilere göre Aeroflot tarafından acentelere gönderilen yazıda, IATI’nin iştirakleri olan IATI Turizm Ticaret AŞ, GAMA IATI Turizm Ticaret Anonim Şirketi ve IDMS Turizm Ticaret AŞ üzerinden bilet satışının yasaklandığı, budan sonra www.aerobilet.com , www.aerobilet.ru and www.aerobilet .com.tr üzerinden bile satışının yapılmayacağı kaydedildi. Yazıda, ”Bu yasağa uymayan acenteler tespit edildiğinde, uyarıda bulunmaksızın hava yolunun sisteminden çıkarılacaktır. IATI” denildi.

”Dolandırıcılığa girer” uyarısı yapıldı

IATI’nın finansal sıkıntı yaşadığı ve hava yolu şirketlerine ödemeye yapamadığı belirtilen yazıda, acentelerin IATI’nin iştirakleri üzerinden bilet satmaya devam etmesi durumunda bunun dolandırıcılığa gireceği ifade edildi.

Aeroflot kaynakları acentelere gönderildiği belirtilen yazıyı doğrularken, yakında Rusya’daki S7 ve Ural Hava Yolları’nın da benzer kararlar alacağı kaydedildi.

ATOR’da yayınlanan yazının devamında, dünyanın 75 ülkesinde faaliyet gösterene ve sadece Türkiye’de7 bin 500 partner acentesi buluna IATI ile ilgili tartışmaların, Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) ile yaşanan tartışmanın ardından ortaya çıktığı belirtildi.

Belavia Hava Yolları olayı

Ekim ayının sonunda, aerobilet üzerinden bilet alan 4 bin kişinin Belavia Hava Yolları tarafından uçurulmadığı belirtilen yazıda, gerekçenin ise ödemenin alınmaması olduğu kaydedildi.

Uzmanlar ne diyor?

Uzmanlara göre AITI’nin 50 milyon dolar borcunun bulunduğu, buna karşın 23 milyon dolar teminatının olduğu belirtilen yazıda, 2018 yılında iflas eden Sindbad.ru örnek gösterilerek, ”Uzmanlar 2018 yılında iflas eden Sindbad örneğini hatırlatıyor. Sinbad iflas ettiğinde 10 milyon dolar borcu var. (…) IATI’nin borcu bunun beş katı. Uzmanlara göre IATI’nin olası iflası, başta Türkiye olmak üzere, bazı pazarlarda önemli sonuçlar doğuracak.” ifadelerine yer verildi

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Diyarbakır Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Diyarbakır Havalimanı’nın...

Emirates personeli, BAE’nin 75 yılın en şiddetli yağışında ‘insanlık dışı koşullarla karşı karşıya bırakıldı’ iddiası

Dubai'de tarihteki en kötü sel felaketinin ardından Emirates Havayolları, personeli için insanlık dışı koşulların...

İstanbul Havalimanı’ndaki spotter alanı yeniden hizmete açıldı

Havacılık veya uçak fotoğrafçılığı olarak tabir edilen "spotting" tüm dünyada hobi amaçlı icra edilirken...

Erzurum Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

Erzurum Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri...

Havalimanı yöneticileri yarının havalimanlarına hazır mı?

2024 yılında  havalimanları, havayolları ve taşınan yolcu sayısın 2019 trafik rakamlarına dönecek tahminleri yapılıyor....

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: ” Pegasus 2023 yılında 2 milyar doların üstünde hizmet ihracatını ülkemize kazandırdı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin sadece 4 saatlik uçuş süresiyle Asya, Avrupa...

Amasya Merzifon Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

Merzifon Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri...

Depolanan A330, Havalimanında sökülmesi sırasında alev aldı

18 Nisan'da yaşanan olayda, depolanmış eski bir Cathay Pacific Airbus A330-300 (bilinen son tescili...