Havacılık emniyeti, güvenliği ve bölgesel işbirliği konularında Afrika bölgesindeki sorunların çözümü amacıyla ICAO gözetiminde düzenlenen 6. AFI Emniyet Konferansı, 14 – 15 Mayıs 2019 tarihlerinde Uganda’nın başkenti Kampala’da düzenlendi.

ICAO ve AFI Sekretaryası tarafından Uganda Sivil Havacılık Teşkilatı ev sahipliğinde 14 Mayıs’ta AFI Planı Emniyet Sempozyumu ve 15 Mayıs’ta AFI Planı 22. Emniyet Yürütme Kurulu toplantıları gerçekleştirildi. Söz konusu toplantılara 54 AFCAC üyesi ülkenin üst düzey temsilcisinin yanı sıra, ICAO, AFCAC, IATA, CANSO, ACI, SITA, AIRBUS, BOEING, AB Komisyonu, EASA ve Afrika Birliği gibi uluslararası organizasyonların temsilcileri katıldı.

Uganda Ulaştırma Bakanı ve ICAO Genel Sekreteri tarafından açılışı gerçekleştirilen ve ABD FAA, Güney Kore, BAE, Malezya ve Suudi Arabistan temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 250 uzmanın katıldığı konferansta ülkemiz Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı ve AFI Planı Emniyet Yürütme Kurul Üyesi Haydar YALÇIN tarafından temsil edildi.

Yürütme kurulu toplantısında ülkemiz adına gerçekleştirilen sunumda/konuşmada Afrika’ya verilen önemin altı çizilerek, THY’nin Afrika’da toplam 50 civarında nokta ile Afrika’yı adeta dünyayla buluşturduğu ve bu sebeple Afrika havacılık emniyetinin Türkiye havacılığının emniyeti anlamına geldiğine vurgu yapıldı. Ayrıca, Türk Sivil Havacılık Akademisinin özellikle Afrika’da kapasite geliştirme çalışmalarına destek taahhüdümüzün yenilenmesi memnuniyetle karşılanmıştır.

Ayrıca, konferans boyunca bazı Afrika ülkelerinin genel müdürleri, üst düzey yöneticileri ve toplantıya katılan ICAO Konsey Üyeleri ile de ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Önümüzdeki Eylül ayı sonunda Montreal’de yapılacak olan ICAO Genel Kuruluna hazırlık çalışmaları ile ICAO Konsey/ANC üye seçimleri gibi konularda ikili düzeyde temaslarda bulunuldu.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.